| Ptm_Jr._2000 a întrebat:

Salut, în ultima vreme am o problema cu pc, pâna sa îl desfac si să-l curaț nu aveam nici o problema ( Cu ram-ul mai exact) pe placa de baza am 4 slot-uri, am desfacut pc-ul, l-am curațat de praf apoi dupa ce am montat componentele inapoi, nu mai imi boot-a cu 4 gb ram, am testat fiecare modul de ram, având idea ca poate s-a ars unul dintre ei, pe slot1 și slot 3 functiona, dar pe 2-4 nu mai boota, am dat reset la bios, m.am uitat sa vad daca este impuscat slotul, am inversat rami intre ei și nimic, nu mai știu ce sa îi fac, si totuși nu aș vrea să îl duc la reparat, Daca are cineva o idee de aș putea face în privința asta e ok... Funda

2 răspunsuri:
| omegascar a răspuns:

Întrebarea e foarte neclară. Cum se manifestă PC-ul mai exact? La ce te referi când spui că nu mai boot-eză cu 4 gb de ram? Booteaza și porneste sistemul de operare și îți raportează o memorie RAM mai mică decât ai instalată? Sau nu boot-ează de loc? Dacă nu bootează de loc, care e mesajul de eroare pe care îl primești din BIOS?

| Ptm_Jr._2000 explică (pentru omegascar):

Când pornesc pc-ul cu 4gb, nu imi afișeaza nimic, doar apare o umagine neagra și nu se întâmplă nimic, nici speaker nu se aude.