| Cosmin3926 a întrebat:

Am nevoie la această întrebare răspunsuri de la cineva care se pricepe la PC-uri sau cel puțin de cineva care știe cum să-mi rezolv problema!

Deci am comandat o placă de RAM de 8GB care știu sigur că e compatibilă cu PC-ul meu. Eu am două slot-uri de memorie. Aveam înainte o placă de RAM de 4GB. Eu am băgat placa a de 8GB in al doilea slot și când am deschis PC-ul aveam tot 4. După am închis PC-ul și am scos placa de 4 din slotul 1 și am băgat-o pe aia de 8 in primul slot. Când am apăsat pe butonul de deschis PC-ul nu a pornit caoculatorul. Am mai apăsat o data dar la fel. Am apăsat a treia oară și s-a deschis făcând un zgomot enervant mai exact un țiuit puternic dar pc-ul nu mergea. Am scos placa de RAM, am curățat-o de praf, la fel și sloturile dar tot nu mergea.

Ce trebuie să fac pentru a-mi merge PC-ul?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat RAM suporta placa de baza?
Ai un sistem de operare pe 64 biti?
Placa de 4 merge acum in primul slot?

| Cosmin3926 explică (pentru suntserios):

Placa de bază... 16 gb ram.
Da, am un sistem de operare pe 64 biți.
Placa de 4 merge acum și mergea și înainte pe primul slot. (Apropo am încercat și pe al doilea slot și tot așa a făcut, adică ce am scris în întrebare )

Apropo, eu voiam să știu cum pot să rezolv problema.

| AlexDFY a răspuns:

Esti sigur ca a intrat cum trebuie? esti sigur ca e acelasi DDR? probabil este defecta, prezinta toate,, simptomele,, unei placute defecte.Incearca pe pc ul unui prieten care are acelasi DDR. Daca nu, returneaz o.

| Cosmin3926 explică (pentru AlexDFY):

E același DDR și plus de asta, cu aia de 4GB se întâmplă la fel!

| AstroNoot a răspuns:

Mai mult ca sigur nu vede placuta de 8GB ca ai sistem de operare pe 32 de biti. Orice sistem de operare pe 32 de biti nu vede ram mai mare de 4GB per slot

| Cosmin3926 explică (pentru AstroNoot):

Am 64 biți bă! Te referi 64biti la Windows!

| Cosmin3926 explică (pentru AstroNoot):

In primul rând am sistem de operare pe 64 de biți. În al doilea rând la fel se întâmplă și cu aia de 4GB acum!

| AlexDFY a răspuns (pentru Cosmin3926):

Au aceeasi frecventa? sunt aceeasi firma? daca nu de asta se intampla.

| AstroNoot a răspuns (pentru Cosmin3926):

Da."bă"

| Cosmin3926 explică (pentru AlexDFY):

Da