| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare care ma sacaie de cand mi-am luat calculatorul, as vrea sa fac memory share(adica...sacrific ceva din ram sa fie bun videoul) dar.pur si simplu la bios nu imi apare asa ceva..am windows 7 home premium deci biosul meu nu e ca la windowsul 7 normal as vrea sa ma ajutati...si bine inteles cine ma ajuta ia Respect si o FUNDA cat el de mare. Multumesc anticipat sad

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand placa video poate fi integrata sau dedicata. Integrata este cea care face parte din placa de baza. Ea isi ia memoria din memoria HDD-ului si nu mai multa de cat este ea construita.
Placa video dedicata are memoria ei si nu poate fi marita de cat prin schimbarea placii video.
BIOS-ul este un programel de pornire a computerului aflat pe un cip de tip EPROM si te rog sa ma crezi ca nu are nici o legatura cu Windows 7 Home sau de alt fel. Dupa ce este pornit computerul el doar preia conducerea si atat.
Singurele setari se afla, deci, la placa video integrata careia daca ii dai maximul din BIOS ea isi va lua cat ii trebuie. Cum o poti face asta? Nu mai tu poti sa stii deoarece sunt diferite tipuri de BIOS si deci comenzi diferite. Cauta ceva cu Shared Memory sau graphics Memory sau ceva asemanator.
La BIOS-urile mai vechi era ceva de genul asta:
https://www.google.ro/......ps?/search
Uite si ceva mai nou (BIOS de tip EFI):
https://www.google.ro/......ps?/search

| DomnulCuPruncii a răspuns (pentru Salontanul):

Draga domnule Salotan..ms de raspuns insa inca ceva detalii pentru tine 1:Biosul meu nu este nici pe departe ca cele prezentate mai sus ci una ca aceasta https://www.google.ro/......ps?/search 2: Stii ca la aproape orice calculator poti alege cat sa iti distribui din ram ca sa poti tuna mai bine grapichsurile adica, gen alea care le alegi 32 mb 64 mb 128 etc. si ca fiecare GB valoreaza mai mult, de ex eu am 4 GB deci as putea sacrifica tot insa mi-ar da 256 mb video, iar eu nu vreau asta, eu vreao doar 128 cat sa imi mearga ceva jocuri calumea.;) si 3:placa video sau.graphicsurile cum li-i se zice pot fi schimbate;) pace

| Salontanul a răspuns (pentru DomnulCuPruncii):

Eu ti-am dat un raspuns generic pentru ca n-aveam de unde sa stiu cum arata BIOS-ul tau. Prin analogie poti sa cauti setarile in al tau. Se pare ca este mai greu pentru tine.
Nu se poate mari nici cum o placa cu memoria RAM. Daca imi arati un singur articol pe acesta problema eu ridic mainile. Vorbesc de un articol stiintific nu parereile unor neaveniti. Singura marire se poate face la placa integrata in limitele lasate de producator. De exemplu la mine pot sa o maresc pana la 1Gb si nu mai mult. Placa dedicata poate fi marita prin overclocking dar si aceea pana la o limita care se afla in specificatiile unora dintre placi si nu la oricare.
Iti mai spun o data: placa video integrata nu poate fi schimbata. S-au se poate schimba dar numai in conditii de fabrica. Tu si cu mine nu o putem schimba. Pentru a schimba un cip grafic este nevoie de o pompa de absortie, de un dispozitiv de incalzire si de alte multe scule performante. Eu am lucrat si in domeniul reparatiei radio-tv si ma pricep putin atata cat sa nu spun aiureli de tipul "placa video sau.graphicsurile cum li-i se zice pot fi schimbatewinking pace".
Te rog sa ma crezi ca nu pot fi schimbate acasa sau la un atelier oarecare. Mai citeste si apoi poti sa-mi dai "detalii". Macar cat am citit eu in domeniu.

| DomnulCuPruncii a răspuns (pentru Salontanul):

Ok then..thx,,mr. Silly,,winking mersi de reply am inteles ca nu pot sa joc si eu ceva mai mult de assasin creed 2 deci trebuie sa incep sa imi adun bani de acum pentru vreo placa video noua -_- mersi de reply inca odata ai funda happy