| LuciWv a întrebat:

Salut TPU
Am si eu 2-3 intrebarii.
1. Poate mai putin intalnita intrebarea,cum fac ip dinamic?
Doresc sa am ip dinamic,sunt sigur ca in vitorul apropiat sau indepartat nu voi sutine vreun server de samp, cs, minecraf etc.
Si vreau ip dinamic...
Cum fac? trebuie sa sun la relati cu clienti?
P.S. am modem si sunt la Romtelecom ori mai nou Telekom
2: Daca sunt la ei as putea cere o viteza mai mare de net? la download? caci descarc cu o viteza jenanta de 500kb/s-600kb/s mai rar.deci eu daca descarc cu 500kb/s e bine, dar am vazut la multi 1mb/s, 5mb/s chiar si 10mb/s.
Eu sunt in mediul rural deci ar putea afecta distanta?
In fine raspundeti-mi la aceste 2 intrebari sau la 1 si daca ma ajutati primit FUNDA.
Inco o mica intrebare:
IP dinamic poate mari/scade viteza de download? face lag? in jocuri sau pe net?
Deci sunt cam 3 intrebari acum laughing
Raspundeti-mi si primiti funda, cel mult unul din voiwinking

3 răspunsuri:
| vioricavio a răspuns:

Pentru ip dinamic trebuie sa iei legatura cu cei de la Telekom.Probabil vei plati ceva in plus.Nu ti afecteaza viteza daca ai un astfel de ip si nu conteaza distanta.
Ce nu inteleg eu este de ce vrei ip dinamic pentru ca in cazul in care vei avea un server ai nevoie de ip static, altfel cei care i ti cauta serv dupa ip nu te vor gasi niciodata. Multi admini care au avut servere au cerut ip static de la providerii de internet tocmai din aceasta cauza. Asa ca te sfatuiesc sa te informezi bine inainte.

| LuciWv explică (pentru vioricavio):

Vreau ca ip meu sa se schimbe, eu platesc cam 28 de lei la telekom dar fara serviciul de telefonie, daca sunt de pe fix platesc ce vorbesc.eu stia mca daca fac din dinamic static platesc...
In fine voi suna la relati cu clienti si ma voi informa mai bine.

| onix33 a răspuns:

Nu stiu daca cei de la Telekom iti pot oferi asta, dar stiu ca erau niste software-uri pe internet cu care puteai sa il schimbi...cauta vezi daca gasesti.