| AdyA1998 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare, mi-am comandat un PC pre-built de pe Emag la 4300 ron ce vine cu următoarele specificatii : Rtx 4060 Oc, I5-12400F, 2 memorii ram de 8 gb Kingston fury beast 3200mhz ddr4, un ssd pe m2 Kingston 1tb, motherboard Asus h610m-k d4, carcasa Aqyris Mizar ARGB, sursa njoy synergy 600 bulk atx. Ca și componente mi se pare decent, ce trage foarte tare în jos este sursa din cate am inteles și faptul ca vine cu, cooler stock Intel dar le voi schimba cât de curând sursa și coolerul. În rest ce parere aveți, merita banii ăștia, știu ca mulți poate o sa ziceți ca ieșeam mai bine pe piese dar nu ma pricep deloc la asamblat asa ca asta e singura varianta dar vreau sa stiu opinia voastra, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Este ok in acei bani si nu vad de ce te-ar trage in jos sursa. poate doar pe viitor daca iti cumperi o placa video mai puternica, doar atunci va trebui schimbata. iar coolerul, singurul impediment ar fi daca nu este capabil sa tina procesorul la temperaturi de sub 100 de grade, deoarece daca atinge acea temperatura, procesorul is va scadea de frecventa pentru a nu cauza pagube.

poti verifica temperatura procesorului in timp ce te joci cu un program gen hwmonitor. daca este sub 100 de grade, e ok. ideal ar fi maxim 60-70 dar asta este prea ambitios pentru coolerul stock. iar daca chiar ajunge la 100 de grade, inseamna ca nu a fost montat bine.

| AdyA1998 explică (pentru Zangetsu):

Problema la sursa este ca am auzit ca cele de la njoy sunt de proasta calitate, acum sper sa n-am problema cu ea, cel putin pana o schimb

1 răspuns: