| theMUFASA a întrebat:

Cam cu cat la % ar consuma mai mult pc ul daca ii fac niste setari pentru performanta? Cam tot ce se poate pentru performanta maxima? (RTX 4060, i5 12400F, 32gb ram, sursa 650w)

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cam cu 5% mai mult fata de cat consuma acum! Nu vei simtii diferenta la factura dar daca ai socoti consumul la un an s-ar vedea ceva diferenta! Daca vrei consum mai mic trebuia sa-ti cumperi laptop nu pc!

| theMUFASA explică (pentru lpavel):

Multumesc! Am si laptop dar preferc pc-ul!

| lpavel a răspuns (pentru theMUFASA):

Si de ce ma rog? si laptopul se poate conecta la un monitor! Iar daca preferi pc-ul din cauza performantelor mai mari cu 2% atunci nu te zgarci nici la curent!

| theMUFASA explică (pentru lpavel):

2% e exagerat, e mai mult zic eu. Am un laptop care costa 6000+ lei care are un i5 9400F 16 gb ram si rtx 3060, nu eu l-am cumparat, a fost primit, ca nu dadeam banii aia pe un laptop de genul in veci, iar pc-ul, de ce il prefer, pentru ca tot de acolo m-a costat 4200 de lei, ceva mai ieftin si mult mai bun

| lpavel a răspuns (pentru theMUFASA):

Mult mai bun ca are componente mai bune! daca ai avea la fel, performante mai mari de 2% nu ai avea fata de laptop! Cauta pe Youtube si vei vedea, nu eu zic asta...