| stefan129 a întrebat:

Am windows 7 home premium x64, cand dau proprietati pe my computer scrie ca am 4gb rami si se folosesc doar 3, 49.Cum fac sa ii foloseasca pe toti?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce placa video ai? Poate restul de memorie este alocata placii video!

De exemplu, dacă ai o placă video care are 256-512 MO de memorie instalată pe ea, memoria trebuie să fie mapată în primii 4 GO de spaţiu de adrese. Dacă sunt instalaţi deja 4 GO de memorie de sistem, o parte din acel spaţiu de adrese trebuie să fie rezervat de maparea memoriei grafice. Maparea memoriei grafice suprascrie o parte a memoriei de sistem. Aceste condiţii reduc cantitatea totală a memoriei de sistem disponibile sistemului de operare.Deci in principiu TU folosesti toata memoria RAM!

| Helly1226 a răspuns:

Daca stii engleza uite raspunsul aici:

1) Go to start menu and search for "msconfig" and hit enter.

2) Go to the "Boot" tab and click on "Advanced Options".

3) Another menu should pop up. From there, you want to uncheck the box that says "Maximum memory"

4) It will ask you to restart your system. Restart it, and when it boots back up, it will use all your memory.

| stefan129 explică (pentru Helly1226):

Am facut ce ai zis si dupa aceea imi arata 2, 99 gb si cand am bifat "Maximum memory" acolo scria 4096...