| Ramona7 a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar si eu un laprop, prima data am vrut sa-mi iau Sony vaio la 30 de milioane dar acum am vazut la o prietena buna un HP super dragut care merge chiar bine si este vreo 20 si ceva de milioane, voi ce ziceti sa-mi iau HP? dau fundita pentru raspunsurile cele mai complexe happy

4 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Salut, eu am Sony vaio. Este o afacere foarte huna, dar... platesti mai mult firma. daca vrei laptop bun ia-ti un Asus G series, gasesti unul care sa fie la pret bun, si iti garantez eu ca cele mai bune laptopuri le face Asus. HP face produse business, adica daca vrei sa te joci ceva nu prea te ajuta, plus ca HP-urile au probleme la sistemele de racire si se intampla sa ti se opreasca ca se supraincalzeste in mijlocul unui film de exemplu.

| Andy26 a răspuns:

Nu este raspunsul meu complex dar ia-l pe cel cu cele mai bune performante de sistem, mult ram, placa video foarte buna si hdd mare, procesor cat mai bun, asta conteaza cand iti iei.

| Meheツ a răspuns (pentru Andy26):

Nu vreau sa te contrazic, dar ce ai spus tu de multe ori depaseste bugetul cu mult, trebuie sa ia in calcul si brand-ul, si de asemenea sa se gandeasca in ce scop doreste sa il utilizeze. daca il foloseste la birou nu are de ce sa isi ia i7 cu 32 gb ram sau placa video generatia a saptea. ii poate ajunge unul cu un procesor de i5 maximum, ram 4gb, placa de exemplu Ati 5xxx series, hdd de 300-500 gb. In astfel de capabilitati se incadreaza un laptop de 20-25 milioane, dar poate gasi si mai ieftin de la Dell. nu conteaza sa fie superlaptop ci utilitatea in raport cu pretul, si gasesc un raport bun calitate-cantitate-pret pentru un Asus cum i-am propus.

desigur ideea ta, nu zic ca nu e buna, dar noi romanii, nu ne prea permitem device-uri cu specificatii maxime cum propui tu, noi mergem pe low budget happy oricum in maxim 3-4 ani si laptopul de 200 de milioane si cel de 20 vor avea aceeasi valoare deoarece tehnologia va evolua. si astfel nu se recupereaza investitia unui laptop ultra-performant.

| Andy26 a răspuns (pentru Meheツ):

E adevarat ce ai spus, dar el are de ales dintre doua pe care si le poate permite, ca asa ii sugeram sa il ia pe cel mai scump si cel mai bun 2200 euro. Adica sal aleaga pe cel mai bun dintre ele ca nu l-ar deranja sa pota sa faca mai tot ce vrea pe el.