| andyboy132 a întrebat:

As vrea sa-mi fac un overclock la placa video, dar nu stiu daca ar fi bine. Mi se poate arde sau ceva de genu? Pot rula jocurile cu cerintele mai mari?
Specificatiile PC-ului:
Amd Athlon X2 260 3, 2 ghz
Gainward Nvdia Geforce GT430 (64-bits)
4 Gb Ram 1333hz
500hd

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Poti sa-ti faci overclocking daca ai un mijloc eficient de racire. ex: mai multe ventilatoare in carcasa, sa-ti tii pc-ul intr'o camera racoroasa si nu la atejul 8 unde mercurul urca pe la vreo 35 de grade. Apropo, daca faci overclocking sunt destul de sigur ca iti pierzi garantia pe placa video. baiatuu de mai sus zice ceva foarte corect, o buna parte din memoria placii tale video e nefolosita la doar 64 de biti. Nu merita sa-ti iei nimic sub 128 de biti, insa multi sunt pacaliti de memoria placii si nu realizeaza ca bus-ul, procesorul, frecventa etc conteaza la fel de mult.

| baiatuucupizzza a răspuns:

Poti sa ii faci overclock dar ti se va incalzi GPU din el si se va auzi urat de tot coolerul iar daca nu ai cooler e pasiv nu are rost sa faci ca sti din start ca nu o so mai ai.Succes dar ai putea totusi sa iti iei alta de 128 bit ca e prea mica nu prea ai ce face cu 64straight face