| MarcelPuricel a întrebat:

Daca am gresit categoria, imi pare rau. Am o întrebare.
Eu am un pc cu o placa de baza de tip DDR3. Si vreau sa ii schimb placa video ce este un GT 710 de 2gb. O pot schimba cu un GTX 1050 Ti de 4GB GDDR5? Sau e nevoie sa schimb placa de baza?

8 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Nu uita de aspectul carcasei. se poate sa o iei si sa nu iti incapa. pentru ca gtx 1050 ti este un monstru.
performantele acestuia o sa fie mai mici. si eu am avut placa de baza ddr2 si placa video ddr3 (gt 730)

| AgentTorque a răspuns:

Da merge dar o sa ai performanta cu 20-30% in minus ca este ddr3 placa de baza (daca merge sa o bagi totusi)

| Bibyboss a răspuns:

Sal
ce model de placa de baza ai?

| MarcelPuricel explică (pentru Bibyboss):

Nu știu numele modelului. Dar pe ea am un i5-3470, 8GB RAM DDR3 si placa video. Nu ma pricep asa de bine, dar vreau sa ii schimb placa video cu una mai buna. Sa il îmbunătățesc pe parcurs

| Bibyboss a răspuns (pentru MarcelPuricel):

Desfa-i capacul lateral si vezi ca scrie pe placa de baza ce model e (Asus, Asrock, Gigabyte....etc, etc).

| Bibyboss a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi cu unitatea la magazinul de unde vrei sa iei placa video si sa-ti faca o proba daca se poate. Daca esti din Brasov te pot ajuta cu mai multe detalii. Eu sunt din Brasov din oras.

| Bibyboss a răspuns:

Ai aflat modelul? Am documentat un pic. Nu cerd ca e cazul sa schimbi placa de baza.
Acum ai :
GIGABYTE GeForce® GT 710, 2GB DDR3, 64-bit si vrei
MSI NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti GAMING X, 4GB GDDR5, 128bit. Corect?
Eu zic ca nu ar fi nicio problema dar e bine pe incercate ca si pepenele. Ca sunt patit cu o placa video.

| MarcelPuricel explică (pentru Bibyboss):

M-am uitat înăuntru si scrie doar ceva de INTEL DESKTOP BOARD... Placa vreau sa o cumpar din Alex sau dupa Emag