| Niknike a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare. Am un pc cu 8 gb ram ddr3 si o placa video Intel hd graphic 3000 as putea schimba placa video cu un KFA getforce GTX 1050 ti cu 4 gb gddr5, 128-bit?
Pleas no hate...

7 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Alege o placa sa se potriveasca cu placa ta de baza verifica porturile dar SI ce racire are placa video pe care o cumperi s-ar putea sa nu functioneze daca nu ai porturi pentru ce racire are nevoie( de asemenea daca cumperi o placa video foarte puternica) verifica si sursa si daca poate sustine consumul pe care il va avea configuratia respectiva. cauta pe pc garage Youtube pentru niste extra info.

| EusebiuPWN a răspuns:

Ce procesor ai?

| Niknike explică (pentru EusebiuPWN):

Intel core i7 3770s

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Niknike):

O sa mearga fara probleme.

| EusebiuPWN a răspuns:

Ce procesor ai? E vorba de procesor Intel din generatia a 3-a, insa vreau sa stiu modelul exact.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Ceea ce ai tu este o placa video integrata, nu trebuie schimbata, ci doar sa cumperi placa video gtx 1050 ti, dar mai intai de toate sa te asiguri ca se potriveste cu placa de baza.Ca de ex, placa aia are Slot
PCI Express 3.0, tu trebuie sa ai aceeasi chestie la placa ta de baza, uita-te la configuratiile ei pe net sau pe cutie, sper ca te-am ajutat.

| Niknike explică (pentru TheAnonimous3037):

Placa mea de baza are 1X PCI Express x16 iar placa pe care o vreau are nevoie de PCI Express 3.0 16x asta inseamna ca se potrivesc?