| Narcis_Power_1997 a întrebat:

de curand m-am gandit ca pot sa cresc putin performantele procesorului meu.Mi-a venit prin minte sa-i fac OVERCLOCKING...dar problema este ca nu prea stiu cum.

Pentru inceput cred ca esti indicat sa aflati componentele PC-ului meu:

>Procesor-- AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+

Placa >video-- GeForce GT 520

>RAM-- 4 GB RAM

>Sursa-- Allied AL-C350ATX 350W 20 + 4 Pin 4 Pin +12V ATX

Sistem de >operare-- Windows Ultimate 64bits Original

Daca nu exista posibilitatea sa-i fac overclock, as dori sa imi spuneti cateva setari pe care sa le fac in BIOS.

In cazul in care nu intrec masura, as fi curios sa stiu daca merita sa fac update la BIOS.

Multumesc anticipat TPU!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Sursa nu e slaba, e o pocnitoare celebra prin faptul ca ia foc cind crapa (cauta pe net, nu zic povesti). Nu e vorba de putere, ci de protectii, eficienta si amperaje.
Daca nu ai bani momentan, ia doar sursa si nu te gindi si la restul. Preturile fluctueaza destul de mult, plus ca poate cistigi la loto pina la anul. Ca sursa, in 200 RON as merge pe asta - http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12ii-430-bronze-430w/
Stiu ca nu e 200, dar merita aia 50 RON in plus. Uite, un model similar si un pic mai ieftin - http://www.mediadot.ro/......lus-bronze

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu ai ce sa faci, zi mersi ca nu ti-a luat foc pocnitoarea aia de sursa cu asa procesor si asa placa video (un pic energofage, dar bune la vremea lor). Daca nu ii faci upgrade in urmatorul an, ai face bine sa cumperi URGENT o sursa decenta.

| Narcis_Power_1997 explică (pentru KodrutZ):

Salut,este chiar asa slaba sursa? PC-ul l-am cumparat in 2006, singurul lucru care l-am schimbat la el a fost HDD-ul(Cu ocazia zilei de Black Friday am cumparat acest SSD http://www.emag.ro/......MBBM/,inca astept curierul, ieri mi-am dat seama ca am doar SATA 2 iar SSD-ul este pe SATA 3 :((anul viitor trebuie sa schimb si placa de baza, si implicit procesoru, si implicit placa video, deci...). Revenim la sursa...din moment ce nu prea ma pricep la componente PC, ai putea sa-mi recomanzi o sursa decenta pana in maxim 200 LEI? Multumesc

| Narcis_Power_1997 explică (pentru KodrutZ):

Salut,ai putea te rog sa-mi recomanzi o sursa decenta pana in maxim 200 LEI? De preferat si un procesor si o placa video, macar sa stiu cam cat trebuie sa scot din buzunar...Mersi anticipat

| Narcis_Power_1997 explică (pentru Narcis_Power_1997):

Aici am avut lag happy

| Narcis_Power_1997 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc ca m-ai ajutat sa-mi fac o idee despre preturi si pentru ca mi-ai recomandat acele 2 surse dar as mai avea o intrebare, aceasta fiind si ultima...se merita sa fac Update la BIOS? Am auzit de pe la prieteni, rude, etc ca exista posibilitatea sa-l bulesc daca nu este facut ca la carte. Daca exista vreun site oficial de pe care sa iau Update-uri pentru placa mea de baza (ASUS M2N DH) te rog sa mi-l prezinti.O seara buna

| KodrutZ a răspuns (pentru Narcis_Power_1997):

Nu ti se pare logic ca singurul site oficial pentru update-uri sa fie site-ul producatorului? Depinde de la caz la caz daca update-ul rezolva ceva ce te intereseaza sau nu. Astia de la Asus oricum sint timpiti si de multe ori dupa 5-6 update-uri nu sint in stare sa rezolve probleme care erau grave si evidente de la inceput (la M2N-E de exemplu, nu poti sa setezi voltajul memoriei peste 1.9 V nici dupa mama update-urilor). De bulit il bulesti doar daca se ia curentul in timp ce il faci, de obicei. De aia e bine sa ai UPS ca sa stai fara stres. Sau placa de baza cu dual BIOS. Sau ambele, cum am eu. big grin

| Narcis_Power_1997 explică (pentru KodrutZ):

Mi se pare logic ca singurul site oficial sa fie cel de la ASUS da' ultima data cand am cautat pe site-ul lor ori nu am fost eu atent ori "i dont know", faza e ca nu am gasit link de download pentru update la BIOS, anyway, multumesc din suflet ca mi-ai raspuns!

| KodrutZ a răspuns (pentru Narcis_Power_1997):

0807 e ultima versiune finala de BIOS, voila - https://www.asus.com/Motherboards/M2N_DH/HelpDesk_Download/ > Drivers and Tools, Others.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Tocmai ma uitam la poze cu placa ta. Inca o dovada cit de cretini pot fi Asus. De unde biserica mamii lor le-a venit ideea sa puna alimentarea aia fix in mijlocul placii?

| KodrutZ a răspuns (pentru Narcis_Power_1997):

Sursa nu e slaba, e o pocnitoare celebra prin faptul ca ia foc cind crapa (cauta pe net, nu zic povesti). Nu e vorba de putere, ci de protectii, eficienta si amperaje.
Daca nu ai bani momentan, ia doar sursa si nu te gindi si la restul. Preturile fluctueaza destul de mult, plus ca poate cistigi la loto pina la anul. Ca sursa, in 200 RON as merge pe asta - http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12ii-430-bronze-430w/
Stiu ca nu e 200, dar merita aia 50 RON in plus. Uite, un model similar si un pic mai ieftin - http://www.mediadot.ro/......lus-bronze