| puricev75 a întrebat:

Mi-am cumparat un procesor Intel Core 2 Duo 2, 66ghz E6750 soket 775 si am pus-o pe placa mea de baza DDR2 MS-7254 N1996. Ceea ce vreau sa zic este ca procesorul s-a potrivit, iar atunci cand dau drumu la calculator are un zgomot putin ciudat si nu se vede nimic pe monitor crying iar FSB-ul la procesor este 1333. Va rog ajutati-ma ce trebuie sa fac ca sa imi mearga sau dc nu imi merge va rog sa-mi spuneti crying

Răspuns Câştigător
| VXX a răspuns:

Pai in primul rand daca placa ta de baza e mai veche inseamna ca si chipsetul e mai vechi si nu il recunoaste, in acest caz trebuie sa faci update la bios ca sa il recunoasca deoarece procesorul e destul de nou.

1 răspuns:
| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Despre zgomot uitate foarte bine la cooler mai ales la cablul sau de alimentare deoarece se mai intampla ca firerle sa atinga palele ventilatorul cat despre asa zisa problema uitate foarte bine la procesor si analizeaza contactele si de pe placa de baza dar si de pe procesor un contact ar putea fi indoit sau sa nu faca bine contact. Daca tot procesorul este nou profita de garantie.

P.S:Incearca sa desfaci firele coolerul din acele prinderi cat sa fie un pic libere deoarece in timpul functionari cablurile se dilateaza.

Sper ca te-am ajutat!