| S3RG1U2012 a întrebat:

Nu-mi gasesc rezolutia monitorului (1440x900). In Control Panel sunt toate rezolutiile posibile mai putin cea de mai sus. Ce pot sa-i fac?

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Rezolutia nu este altceva decat numarul de pixeli prezenti pe fiecare metru patrat de ecran.
Nu o gasesti pentru ca monitorul tau nu are aceasta rezolutie, e limitat numai la anumite setari.

| S3RG1U2012 explică (pentru zdrangoi):

In "monitor" scrie ca 1440x900 60Hz e rezolutia recomandata!

| zdrangoi a răspuns (pentru S3RG1U2012):

Placa video nu recunoaste monitorul.
O solutie ar fi (asta daca te pricepi cat de cat, altfel nu incerca) :
1. Dezinstaleaza monitorul din device manager, oricare ar fi acesta!
2. Dezinstaleaza driver-ul ATI!
3. Reporneste Windows-ul si lasa-l sa-si instaleze driver-ul generic al monitorul si pe cel al placii video, tot pe cel generic. Incearca sa schimbi rezolutia cu cea optima(trebuie sa fie aceea maxima pe care o afiseaza Win), folosind driver-ele generice ale placii video si al monitorului; acelea pe care le instaleaza Win. Este foarte putin probabil sa nu functioneze cu acestea.
4. Instaleaza driver-ul video ATI si... sper sa functioneze. Iti doresc succes!