| Vidacu69 a întrebat:

Tocmai ce am cumparat un host de radio acum 2-3 zile si acum vreau sa pun muzica, insa am inteles ceva de incalcarea dreptului de autor no? Cum as putea sa fiu in regula cum s-ar zice... vreau muzica pe care o pune si radio zu de exemplu...sau poate rap nu stiu ma m-ai gandesc.

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Dupa parerea mea si a altor nu este nici-un risc cat timp nu va creste foarte rapid acel radio gen mii de ascultatori pe zi. Gandeste-te ca 90% din radiourile de pe net sunt pirate... acum nimeni nu iti poate zice cat mai dureaza pana intra si acolo sa faca curat cei care se ocupa cu asa ceva. probabil ani de zile...

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa cumperi muzica care vrei sa o difuzezi la radio si sa platesti o licenta pentru difuzarea melodiilor pe radio-ul tau online.

http://www.upfr.ro/? page=p&id=116

| SasNetRomania a răspuns:

Daca ai vrea sa fi in regula cu siguranta nu ar mai fi rentabil pentru tine.
trebuie sa stii ca 90% din radiourile de pe net sunt pirate, adica iilegale. Exceptie facand radio-urile mari care redau muzica in FM.
Pentru a fi legal trebuie licenta de la fiecare casa de discuri a artistului. Bineinteles contra cost.

| Vidacu69 explică (pentru SasNetRomania):

M-as risca prea mult daca as avea un radio pirat?

| Vidacu69 explică (pentru SasNetRomania):

Dude mersi laughing). Ti-am dat 3 funde pana acum, te pricepi happy.

| SasNetRomania a răspuns (pentru Vidacu69):

Dupa parerea mea si a altor nu este nici-un risc cat timp nu va creste foarte rapid acel radio gen mii de ascultatori pe zi. Gandeste-te ca 90% din radiourile de pe net sunt pirate... acum nimeni nu iti poate zice cat mai dureaza pana intra si acolo sa faca curat cei care se ocupa cu asa ceva. probabil ani de zile...