| dmxsoimu a întrebat:

vreau sa fac overclock cu msi afterburner, si nu am aces la, core voltage, power limit, fan speed, am laptop i3 se poate face si daca nu ajutati-ma cu ce am spus mai sus

2 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

La laptop e mai periculos sa faci overclock, asta se procedeaza in general la PC-uri, incearca programul AIDA64 Extreme, insa asa cum am zis, la laptop e mult mai periculos deci nu iti recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai habar mai bine nu face overclock. Nu te juca cu voltage pentru ca iti poti praji procesorul. Zic sa te multumesti cu ce ai, nu stiu ce diferenta poti obtine la un i3 simplu, eu am avut i7 cu patru nuclee si nu m-am bagat pe overclock daca nu stiam ce fac. Pentru a face overclock e nevoie de mai multa putere in procesor dar prin mai multa putere il supraincalzesti. Acum laptopurile au sistem de siguranta si se opresc singure inainte de a se arde si revine la setarile dinainte de overclock. Overclock se face de obicei la sisteme desktop unde poti asigura o racire corespunzatoare, in laptop doar arzi tot.