| Gheorghe_Alexandru_1997 a întrebat:

Am o placa video R HD 7850 MSI 2gb si am afterburner..ca sa ii fac over-clock am asa : core voltage, power limit, core clock, memory clock si fan speed. Cum pot sa o duc la maximum? FUNDA! (explicati-mi si mie ce face fiecare) DAU FUNDA URGENT!

1 răspuns:
| ITMania a răspuns:

La maxim nu o duci in niciun caz tragand de toate sliderele alea pana nu mai pot, ca risti sa o prajesti.

OC`ul se face cu cap, iti sugerez sa citesti cate ceva inainte sa te apuci.

Cel mai simplu, urci cate 10-15MHz la Core clock si Memory clock, dupa care bagi un Furmark 15 minute. Daca nu apar dungi pe ecran sau nu isi da restart, mai urci 10-15MHz,rulezi Furmark si tot asa, pana cand incep problemele. Cand vezi ca iti apar artefacte (dungi pe ecran) ai ajuns la limita.

Mai avansat e atunci cand modifici voltajul, dar si mult mai riscant, un voltaj prea mare iti poate arde placa video, asa ca sfatul meu este sa nu te bagi pe aici daca nu esti sigur pe tine.