| ElBadinGGoFY2 a întrebat:

Vreau si eu sa imi achizitionez un nou PC, vreau sa stiu cam cate FPS-uri pot obtine cu setarile pe EPIC pe Overwatch cu aceasta configuratie: procesor Procesor AMD Ryzen 5 2600 3. 4GHz box, Placa video Inno3D GeForce GTX 1060 Compact2 3GB GDDR5 192-bit,
Memorie HyperX Fury Red 8GB DDR4 2400MHz CL15 1.2v, daca mai vreti detalii intrebati

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

Nu e tocmai ok, incearca sa iei rami u frecventa mai mare, 3000/3200 de preferat, procesoarele ryzen merg mult mai bine pe memorii cu frecvente mari. Placa video mai e o mica probleme, incearca sa iei varianta cu 6 gb, poate acum nu o sa ai nevoie de mai mult de 3 gbvram, insa pe viitor cand vor aparea jocuri mai pretentioase or sa apara probleme.
Ce buget ai pentru pc? Ti-as putea face o recomandare.

| ElBadinGGoFY2 explică (pentru EusebiuPWN):

5000-5400 maxim, dar incearca sa te limitezi la 5000, dar poti sa te apropii si de 5400 Placa video, procesor, placa de baza, memorie, HDD, sursa, carcasa, si un cooler in caz de cel de la procesor nu e bun

| ElBadinGGoFY2 explică (pentru EusebiuPWN):

5000-5400, dar incearca sa te limitezi la 5000, si piesele fiind placa video, procesor, placa de baza, memorie, HDD, sursa, carcasa si aditional un cooler

| ElBadinGGoFY2 explică (pentru EusebiuPWN):

5000 poate ajunge si la 5400 dar de preferabil, sa fie pana in 5000

| ElBadinGGoFY2 explică (pentru EusebiuPWN):

Scuze pentru cele 3 raspunsuri haotice, ai prins tu ideea ce vreau sa zic

| EusebiuPWN a răspuns (pentru ElBadinGGoFY2):

Iti recomand asa ceva: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3400496/

-i5 8400, ajunge la 3.8 ghz in boost mode(chiar daca pe site scrie 4ghz), foarte bun in gaming, nu face bootleneck cu placa video.
-gtx 1070ti, cu sistem de racire de la KFA2, aproape la fel de performanta ca un 1080, e o placa relativ rece si are un design interesant.
- 16gb de ram ddr4, la 2666mhz, nu e nevoie de mai mult pentru gaming, iar frecventa este suportata nativ de catre procesor/placa de baza, nefiind nevoie de una mai mare.
-Hdd de 1 tb pentru stocare, rapid si silentios.
-Ssd de 120 gb, pentru windows si programe, care asigura viteza de raspuns in windows.
-Sursa de la Seasonic 520w, de calitate certificata 80+ bronze.
-Placa de baza ce sustine configuratia fara probleme, dotari bune, are un design intresant si se asorteaza cu restul sisemului.
-Carcasa de la SilentiumPC, de calitate inalta, cu panou lateral si cover pentru sursa/cabluri. O sa arate foarte bine tot sistemul.
Daca vrei, poti sa adaugi acele benzi RGB, sau poate chiar alte ventilatoare RGB, asta daca esti fan.

6 răspunsuri:
| ElBadinGGoFY2 explică:

Evident si funda!