| Yusuke16 a întrebat:

Salutare, am o intrebare. Am o problema cu pc-ul si anume imi cere sa inserez windowsul, dar este deja instalat si peste doua ore imi apare Start normaly windows si altele, dau enter pe Normali Windows, imi apare ca se incarca, dupa o img albastra cu scris cifre etc pentru o fractiune de sec, dupa care se restarteaza. Este vorba de fisiere corupte, dar n-am Cd-ul original nici copie nimic... sunt in pom. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Incearca Last Known Good Configuration
http://support.microsoft.com/kb/307852/ro

Sau incearca un System Restore din Safe Mode
http://youtu.be/JCnUu_118Vk

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.
SYSTEM RESTORE (RESTAURARE SISTEM) - click dreapta pe my computer > proprietati > advanced system settings > mergi pe tab-ul system protection > click pe > system restore > urmeaza pasii.
System Restore iti da timpul inapoi la o data anterioara problemei tale. Data o alegi tu din acea lista care iti apare la pasul 2 si trebuie aleasa inainte de a avea aceasta problema, de exemplu daca problema ai avut-o azi, alegi data de ieri sau cu 3-4-5 zile in urma (cand ai instalat ultimul program). Atentie: ultimul program o sa dispara si trebuie reinstalat.Pentru tine ar fi bine sa alegi cel mai vechi punct de restaurare.
Succes!

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

Salutare. Sistem Restoare l-am mai folosit acu trei sap circa, cand am instalat un upgrade pentru placa video, dar mi-a gigantizat axcrisu, am folosit sis restore si a mers, dar de trei luni se intampla o data pe sap sau la doua sap, sa mi se restarteze restarteze singur pc-ul, si apoi sa apara bot nu stiu ce cd sau dvd, dar isi revenea in circa cateva ore. Astazi de la ora 3 pana acum 4 ore aparea cu boot, iar de 4 ore apare cu Safe Mode si celelalte. Am dat start nornaly windows, aparea windows-ul ca se incarca si pentru o fractiune de secunda apare o img albastra cu scris si cifre. Din disperare am dat si Last known good configuration, cu toate ca nu wunt un cunoacator bun al limbii engleza, i-am dat de cap si am dat enter si pe Last known good configuration dar nu s-a intamplat nimic, la fel era ca la start normaly windows sau un restart. Nu stiu de unde, din neant, apar malwsofturi periculoase, probleme si weori de registru erau detectate o data la 4zile de Advanced sistem care, de fiecare data zicea ca le-a reparat dar tot apareau mai putine sau mai multe. Am incercat sa vad daca ex fisiere de windows corupte cu sfc scannow, dar daca scriam sfc aparea o fereastra neagra dupa disparea, apoi am facut asa :start, run CMD, sfc, si oricum as fi scris scannow nu functiona. Deci chiar nu mai stiu ce sa fac, sa fie oare din cauza ca am partitura de filme goala doar cu vreo sase foldere dar sunt corupte ca nu le pit deschide, sterge muta etc... am incercat sa le repar dar nimic. Oare din cauza acelei partituri apar problemele? Apropo nu reusesc sa ajung la desktop sa dau sistem restore. Un windows xp cu licenta si fara cam cat amr costa? Scuzati-mi greselile gramaticale dar scriu dupa telefon, touch-ul imi scrie-merge greu, sunt un pic nervos si agitat ca nu stiu ce are. Daca formatez partitia C unde se afla windowsul imi dispar si folderele fisierele etc de pe desktop? Nu neaparat prograne-shorturi, imagini melodii etc...Multumesc ca va arati interesul pentru a ma ajuta sa rezolv problema cu pc-ul raspunzandu-mi sau ajutandu-ma din punct de vedere tehnic sau teoretic cu pc-ul.

| neluL a răspuns (pentru Yusuke16):

Nu e din cauza acelei partitii, daca nu cumva contine vreun virus care ti-a afectat directoarele din windows! Ceea ce iti apare tie este BSOD, arata ceva de genul asta http://www.pcstats.com/articleimages/200409/BSOD_2.gif
Sunt multe cauze care produc acest BSOD! Ce faci pe pc in momentul cand primesti acel BSOD (ecran albastru)? Ce aplicatii ai deschise simultan?

Ceea ce iti arata Adwanced System Care si anume malsofturi periculoase sunt cookie-uri care nu prezinta motiv de ingrijorare, nu sunt virusi, le iei din navigarea in browser, este ceva normal si nu afecteaza sistemul de operare.

Daca vrei windows XP te ajut eu cu tot ce iti trebuie si nu te costa nimic!
Trebuie sa cumperi un DVD gol si sa ai un prieten care sa te ajute sa faci acel DVD Bootabil.
Cum faci un CD bootabil cu Nero uite aici http://videotutorial.ro/......-tutorial/
Aici ai tutorial instalare windows xp sp3 ->>>
Video aici - http://www.videotutorial.ro/? p=425
Foto aici - http://hqlevel.ro/Sfaturi/Tutorial-instalare-Windows-XP-SP3
Sistemul de operare ti-l dau prin mesaj privat cu toate detaliile!

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

BSOD este un virus sau o eroare de sistem? Si da exact acea imaginee apare, chiar daca apare pentru o fractiune de secunda exacf acea imagine apare... Poi apare Windows Xp ca se incarca, ai dupa cand se termina incarcatu sa apara desktop-ul cu foldere si restul apare BSOD.Am facut niste reglaje la Advanced System Care sa opreaaca automat ubele aplicatii pentru economisirea memoriei Ram, pentru ca am un pc slab... deci astazi mi-a aparut pentru prima data BSOD, dar restartu si cele mentionate mai sus se petrec de cel putin doua luni si jumatate.

| neluL a răspuns (pentru Yusuke16):

BSOD nu este un virus este o eroare de sistem! Acesta reprezinta un mesaj de eroare ce apare in sistemul de operare atunci cand acesta intampina o eroare critica si nu mai poate mentine stabilitatea sistemului.
Cauzele pentru care apare vezi aici: http://new-it.ro/tutoriale/ce-este-si-cum-rezolvam-un-bsod/
Te mai intreb o data! Cand ti se restarteaza sistemul ce faci in acel moment pe calculator? Ce programe ai deschise simultan? Ai curatat si tu unitatea de pref? E unul din motivele pentru care se restarteaza! Coolerele pastate cu pasta termoconductoare?
Intra in Start in run scrie -> msconfig, in fereastra care se deschide da click pe tabul Startup ->aici spune-mi ce programe ai bifate.

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

Din ce am citit pe wikipedia, BSOD este o eroare a sistemului de operare, restartarile automate ale pc-ului si diversele probleme cu insert windows etc, apar din cauza deteriorarii sistemului de operare, dar nu inteleg ce fel de virus ar fi putut face asta... am AVG Internet security 2011 cumparat din magazin cu licenta pana in 2027, sau o fi sin cauza schimbaeii windows-ului de multe ori.Am pc de 6 ani si am reinatalat windows-ul (nu eu, siverse pwrsoane) de N ori, dar de fiecare data folosindu-se acelasi windows, copie nu original si fara licenta... am auzit ca un windows copiat folosit in mod excesiv,, slabeste,,

| neluL a răspuns (pentru Yusuke16):

Noi acum purtam doar discutii? Restarturile nu sunt neaparat de la un virus. In primul rand praful e inamicul NR 1 deoarece procesorul se supraincazeste iar datorita prafului nu mai face transferul termic si isi da restart ca sa nu ia foc computerul. In 6 ani ai curatat unitatea si pastat coolerele? Daca NU, e cazul sa o faci!

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

Scuza-ma telefonul imi merge greu, tasta imi face probleme. Pai sa iti raspund la rand. De cate ori am fost la un magazin de reparatii ale pc-urilor cred ca ar fi trebuit sa-mi faca ventilator si de cele mai multe ori megeam sa-i curete paletele si interiorul de praf.Deci pornesc pc-ul, apare cv cu galben sus in coltu drept si cv scris, dupa apare alta pagina ceva.gen doua tabele cu cifre, si jos scrie cv cu... si o liniuta care parca ar vrea sa mai scrie ceva. Dupa care apare Windows Xp Profesional jos, Microsoft c corporation sau cv de genul dupa aparea desktopul cu fundal fisiere etc, bara de start ceasul. Acum imi apare Windows Xp Profesional Microsoft c corporation, si imediat apare imaginea albastra acea eroare a sistemului. Unitatea e tinuta sus pe birou, stergerea prafului este facuta frecvent. Inainte cand imi functiona pcul, programele pornite jos de langa ceas erau : Avg-ul, Advanced Sistem Care, sunetul, si Adobe de la photoshop, dupa ce am aplicat planul de economie a Mb/Ram, deoarece am un pc slabut si nu cred ca se incadreaza in cerintele de sistem. Are 1Gb/Ram, placa video de 200 ai cv de Mb.

| Yusuke16 explică (pentru Yusuke16):

Ar fi trebuit sa-mi faca abonament... n-a scris

| neluL a răspuns (pentru Yusuke16):

Intra in Start in run scrie -> msconfig, in fereastra care se deschide da click pe tabul Startup ->aici spune-mi ce programe ai bifate.

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

Nu pot, daca nu imi apare desktopul, bara de start etc pentru ca inaintea lor apare BODS si dupa se restarteaza pc-ul... Oricum acelea mentionate mai sus sunt programele care apar la vedere...

| neluL a răspuns (pentru Yusuke16):

Reinstaleaza sistemul de operare cum am zis in primul post! Ti-am dat tot ce ai nevoie si mai trebuie doar sa cumperi un DVD de 1, 5 lei.

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

Apropo era sa uit. Lupa nu-mi citeste Cd-urile... acu trei ani cineva care mi-a facut pc-ul a uitat un Cd in unitate, si dupa 20 de ore am observat ca era Cd-ul acolo. Din cate am observat, Dvd-urile spre surprinderea mea le citeste. Deci daca fac un Cd boot-abil exista riscu sa nu citeasca, sa faca nazuri sau trebuie musai un Dvd?

| Yusuke16 explică (pentru neluL):

Maine la prima ora o sa ma duc lla un prieten sa fac un Dvd boot-abil, si o sa-ti urmez instructiunile pas cu pas. Multumesc frumos de ajutorul acord, multumeac ca ai avut rabdare sa imi explici in special asa detaliat, multumesc pentru ca ai avut rabdare sa-ti bati capul cu mine, si sper ca nu ti-am dat batai de cap cu problema mea. Din pacate singura rasplata care ti-o pot oferi, sunt sincerele mele multumiri si faptul ca ai ajutat un om sa-si rezolve problemele chiar daca iti e un strain, nu ai avut nicio datorie la el... ai dat dovada de mare caracter si omenie. Sa nu mai zic, ca mai lasat uimit ca mai exista romani cu o asemenea materie cenusie. Inca o data multumesc din suflet, si daca nu este cu deranj cand voi mai intampina un obstacol sau o problema te voi contacta. Imi puteti lasa un msj cu adresa dvs de messenger?

| neluL a răspuns (pentru Yusuke16):

Faci un DVD daca ai probleme cu writerul. Ma poti contacta aici prin mesaj privat ori de cate ori ai nevoie pentru ca nu folosesc yahoo messenger.

18 răspunsuri:
| MisterSTAG a răspuns:

Bun! Sfatul meu este sa reinstalezi Windowsul.Fa rost de la un prieten sau de unde vrei de un CD cu Windows bootabil.Cred ca stii ca il poti reinstala fara a pierde nimic din partitia in care ai filme, jocuri, muzica, etc dar vezi sa formatezi sau sa stergi si sa faci din nou partitia care contine windowsul pentru a nu avea 2 windowsuri pe PCwinking

| Yusuke16 explică (pentru MisterSTAG):

Da cunosc ca poate fi formatata doar partitia C unde am instalat windows-ul dar nu am nici windows doar un vista si nu stiu cum se instaleaza un windows din pacate... plus ce inseamna boot-abil? Multumesc pentru ca ti-ai aratat interesul fata de problema mea.

| MisterSTAG a răspuns:

Din cate vad, pentru a posta pe TPU trebuie sa fii conectat la internet.De ce nu acorzi 10 minute maxim pentru a vizuliza un clip pe youtube sau a citi un topic in care se explica cum se instaleaza windowsul pe care il detii tu.Si mie mi se parea complicat la inceput si chemam pe altcineva sa mi-l reinstaleze pana am descoperit ce simplu este si ce fraier eram ca ma temeam sa incerc
Iar bootabil inseamna sa instalezi windowsul fara a intra practi pe desktop.Tot ce trebuie sa faci este sa introduci CDul cu windowsul bootabil,sa pornesti PCul iar atunci cand scrie press any key from boot sau ceva de genu, apasa space, sau depinde, la laptopuri difera de la un model la altul, de la F1 pana la F12. Dupa ce reusesti sa gasesti butonul cu care sa intri in boot menu, tot ce trebuie sa faci este sa urmezi pasii pe care ii vei invata, daca vei cauta pe internet, Si te asigur ca e foarte simplu.Cel putin, Windows 7 care se zvonea ca se instaeaza greu il instalez cu ochii inchisi.

| RaulRaulR a răspuns:

Buna va rog si mie imi face la fel am urmat pasi cu tasta f8 dar nu pot muta de pe windows normali de pe sageti ce pot face? Va rog mult ajutati-ma
Am foarte mare nevoie de pc. Va rog