| Vlad244 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema destul de complicata. Este vorba despre un laptop Acer destul de obosit cu un procesor amd 1.3 ghz dual core si 2 gb ram, dar pentru ce este folosit este destul. Recent i s-a refacut sistemul de oprerare (win 8.1) de cineva dar nu am informatii cu ce a facut si ce nu a facut cand l-a instalat. Oricum driverele nu au fost puse bine si unele nu au fost puse deloc. Ok, problema e urmatoarea. Am instalat un joc vechi ( dungeon siege 2), totul a mers bine, stiam cum sa fac instalarea dar problema e alta. Jocul imi da o eroare gen ca nu am placa video in laptop, chiar daca el are una integrata, problema asta nu am mai patit-o niciodata nici pe pc, nici pe un laptop. Nu cred ca are legatura cu win-ul pentru ca si eu am acelasi win pe pc si nu am problema asta. Am incercat sa bag tot felul de drivere pentru placa video (am incercat cu un sistem sa gasesc ce placa este dar nu imi da nici un model ci doar ca e de la amd). Jocul ar fi mers 100% pentru ca cere procesor de 1ghz, 256 mb ram si 64 mb memorie video. L-am jucat pe o configuratie mult mai proasta si a mers, deci nu asta ar fi problema. Cum as putea sa rezolv sau ce as putea sa fac in legatura cu un driver pentru placa video?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cel mai probabil nu a scos Amd drivere pentru windows 8.1. Avea o versiune mai veche de windows inainte?

| Vlad244 explică (pentru Wr3nch):

Banuiesc ca da, avand in vedere la ce componente are, ma gandesc ca nu avea 8.1

| Wr3nch a răspuns (pentru Vlad244):

Atunci sunt sanse foarte mari sa nu fie drivere pentru placa video care sa fie compatibile. Caz in care o va merge doar daca reinstalezi versiunea veche. La cat e de vechi probabil era XP.