| alex495 a întrebat:

Am un laptop Acer e5 551G cu placa video dedicata Amd r7 265M de 2Gb. Problema e ca in jocuri laptop ul nu trece pe cea dedicata stand pe cea integrata de 768 de Mb. Ambele placi video au update ul la zi, cea dedicata apare la device manager. Am incercat sa dau jocul pe high performance din setarile placii si tot pe cea integrata sta. Si nu am advanced settings in bios sa pot seta sa porneasca pe cea dedicata, nu apare meniul si nu poate fi deblocat.Am dat disable la cea integrata, poate o sta pe aia buna... N a fost sa fie, statea pe una virtuala sau ceva de genul de 500 de mb aprox. Ce ar putea avea?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Teoretic se comuta automata. Windows-ul foloseste placa video integrata pentru reducerea consumului de energie iar atunci cand puterea grafica este insuficienta se face trecerea la placa video dedicata.Asta in teorie, pentru ca de foarte multe ori da rateuri. Nu stiu cum are BIOS-ul! Din cate stiu eu placile sunt legate una de alta. Daca este in garantie ar fi bine sa-l trimiti in service ppana se satura aia si ti-l schimba.

| alex495 explică (pentru Salontanul):

Astia la flanco au contract cu depanero... ( mai bine il repar eu decat sa l duca 3 sapt la aia sa isi bata joc si tot sa nu l repare). Mai e si chestia ca eu am win fara licenta, o sa mi formateze laptop ul probabil. Si NU, nu e de la windows

| Salontanul a răspuns (pentru alex495):

Stiu ca nu este de la Windows. Doar ca Windowsul da comanda. Nu conteaza ca Windows fara licenta. Pe ei nu-i intereseaza si nu cred ca-l vor sterge. N-au de ce.

| alex495 explică (pentru Salontanul):

Laptop ul are insyde20 vers la bios. Nu am advanced settings

| Salontanul a răspuns (pentru alex495):

Ia uita-te la a 3-a imagine. Nu ai ceva cu dislabe la Primary?

| alex495 explică (pentru Salontanul):

Nu inteleg.

| Salontanul a răspuns (pentru alex495):

Nu pot sa-ti explic cu cuvinte mai mult decat o imagine. Intra in BIOS si cauta "Advanced" si vezi daca este ceva cu Primary Display/ Internal Graphic Device si mergi acolo si dai "disable".

| alex495 explică (pentru Salontanul):

Nu am acel meniu.

| tpuuser999 a răspuns:

Ai toate programelele de la Acer instalate? In mod normal trebuie sa ai un meniu la click dreapta "Run with Graphics Processor" sau o aplicatie AMD in Control Panel, ca sa alegi cu ce procesor grafic lansezi un joc. Daca momentat aplicatiile sunt setate sa ruleze cu placa integrata, s-ar explica ce ti se intampla.

| alex495 explică (pentru tpuuser999):

Este up to date absolut tot.https://www.youtube.com/watch?v=DCh9Eob0mNY si asta am incercat, nu stiu de unde as putea selecta sa stea naiba pe aia dedicata

| tpuuser999 a răspuns (pentru alex495):

Daca ai dat disable la cea integrata din BIOS si a aparut cea virtuala, incearca sa dai disable si din Device Manager, se vedem ce are sa faca...

Apropo, cum iti dai seama pe care dintre placi ruleaza un joc? Doar dupa performanta sau se poate vedea undeva?

| alex495 explică (pentru tpuuser999):

Pai din device manager am dat :))). Si se poate vedea la setari grafice. https://www.youtube.com/watch?v=AXXbZF822RU placa fix ca a mea, la sec 13. Mie acolo imi apare 768 mb