| TheCrazyPlayer a întrebat:

Am un pc deja de vreo 4 ani, cand sunt in idle merge normal si temperatura nu e foarte mare, cand ma joc placa video are undeva la 70 de grade si procesorul la 75-80 si nu se inchide, ci nu imi mai apare nimic pe ecran (ca nu mai are semnal), stie cineva ce sa fac?

6 răspunsuri:
| ZetZ a răspuns:

Poate poti sa lasi si ce sistem ai, ce software folosesti, si la ce jocuri/programe ti se intampla asta.

| giyongchyz a răspuns:

E posibil să fie o problemă cu placa video, de cât timp o ai(sau o ai de 4 ani și nu ai schimbat-o de atunci) și ce model e? Dă și tu niște detalii despre pc ca să te pot ajuta

| TheCrazyPlayer explică (pentru giyongchyz):

Placa video e de vreo 4 ani nu am schimbat-o (a venit cu calculatorul) este un r7 260x. eu daca stiu sigur ca problema e de la ea as putea sa o schimb, dar poate fi si de la procesor?

| TheCrazyPlayer explică (pentru ZetZ):

Deci am un amd fx 8300, placa video este amd r7 260x, 8gb ram si placa de baza ceva de la asrock. imi da crash doar cand ma joc (ex. gta 5 sau overwatch)

| ZetZ a răspuns (pentru TheCrazyPlayer):

Sincer am doar ceva idei... alegi tu cu care mergi:
1. Reinstalare software (poate lucreaza greu deja si incarca memoria ram si/sau video degeaba)
2. Desfacut si curatat complet (si praful are efectul lui crede-ma)
3. Cum spun si cei de mai sus, poate fi placa video.
Sper sa rezolvi pe varianta mai ieftina.

| giyongchyz a răspuns (pentru TheCrazyPlayer):

Întâi schimbă pasta la procesor și vezi dacă merge așa. Dacă nu, e posibil să fie o problemă cu placa video.