| trecton3 a întrebat:

Salutare ati putea sami raspunde la intrebare?
Sunt in clasa a VII-a si sunt nehotarat pe ce sa ma duc avand in vedere ca mai sunt trei luni de scoala ramasa, vreau sa ma duc pe domeniul it dar nu stiu daca sa ma duc pe un profl tehnic (scoala profesionala) sau mate - info la liceu, ma refer la instalarea de programe builduri pc tot ce tine de acest domeniu mi-ati putea spune pe ce domeniu ar trebui sa merg si spuneti-mi ce sfaturi aveti, ati putea?
Mersi frumos

Răspuns Câştigător
| uninvited66 a răspuns:

Nu vreau sa te dezamăgesc, dar poți sa fac li liceul șia ff. Nu interesează pe nimeni de ce liceu ai. Iar în IT nu o sa caute nimeni persoane sa facă build sau sa instaleze programe. Adică cauta dar o sa ai un salariu mediocru. Încearcă sa cauți ce îți place. Dacă vrei sa fi pe site-uri, treci de acum și învață HTML, PHP, CSS, MYSQL, JAVA, JQUERY. Dacă vrei sa începi sa faci programe, apucate și cauta sa înveți de inceput Pascal. Ca sa prinzi logica. Apoi treci mai departe cu c#, cu Python sau Ruby, visual basic. Încearcă tot și ce ți se pare mai ușor și logic, aia e. Apoi aprofundezi zi de zi pana ți se urăște de el, iar după ce te-ai saturat de el, muncește de 2 ori mai mult. Sper ca nu ai în cap prostii de genul game tester sau chestii de genul. E fix degeaba.

| trecton3 explică (pentru uninvited66):

Deci tu zici ca nu sar merita la build, programare/instalare programe?

2 răspunsuri:
| Laur47 a răspuns:

Salut! Si eu sunt a VII-a si vreau sa merg la IT. M-am informat de pe net ca cel mai bine este sa mergi la mate-info. Si dupa ce termini liceul la Mate-info (daca vrei) poti merge la Facultatea de Automatica si Calculatoare. Sper ca ti-am fost de folos!