| Warchild a întrebat:

Salutare,cineva mi-a smuls cablul ce face legătura între monitor și placa video.Am cumpărat alt cablu VGA și un adaptor VGA-DVI(pentru placa video). Monitorul primește semnal de la placa video dar ledul roșu pâlpâie și ecranul rămâne negru.Conectorul DVI are mai multi pini decât conectorul DVI care l-am primit odată cu placa video MSI.Este problema de conector? Monitorul? Placa video? Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| georgeenglezu2016 a răspuns:

Incearca cu un cablu de hdmi daca are suport placa video si te conectezi asta daca are si monitorul

problema ar mai fi de la placa video sau monitor incearca cablu vga la plasma daca iti va merge si setari din telecomanda vga la plasma iar daca apare windows-ul pe ecran seamna ca e in regula placa video si monitorul e cauza sau invers

| Warchild explică (pentru georgeenglezu2016):

Monitorul nu are HDMI, e un monitor LCD din 2009 de la LG, e o idee sa incerc unitatea conectata la un TV.Desi unde stau acum din cauza altor problema nu am un TV destept happy, o sa incerc pe la vecini. Multumesc pentru sfat.

| georgeenglezu2016 a răspuns (pentru Warchild):

Daca rezolvi problema sa nu uiti de funda laughing

| Warchild explică (pentru georgeenglezu2016):

Normalwinking

11 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Daca folosesti pc doar pentru Youtube, filme Facebook, dar fara jocuri, iata ce trebuie sa faci!
conecteaza pc-ul la un monitor sa poti vedea 5 minute ecranul,
dai clic dreapta pe my coputer si selectezi din fereastra care apare, proprety
la urma o sa apara o alta fereastra in care iti arata generalitati despre pc (procesor, ram, ce windows ai)
tu apesi pe device manager situat in stanga sus, de acolo apesi un singur clik pe display adapters.
iti va arata o lista mica cu doua sau chiar 3 optiuni,(listuta aia ar trebui sa arate asa-1placa video interna, 2placa video care ai pus-o tu, si 3un accelerator crafic)
trebuie sa dezinstalezi aceleratorul grafic[graphic accelerator]si dai clic dreapta, acolo ai o optiune sa nu mai instaleze automat driverul pentru accelerare video)
cam asta e.
daca tot nu merge, inseamna ca ai un tv mai vechi si nu suporta placa video pe care o ai.
fac pariu ca daca folosesti doar placa video interna(bineinteles cu placa video dedicata scoasa din pc, va merge.
succes!

| Warchild explică (pentru mudokins78):

Salutare,placa de baza nu are graphic card integrat, am doar placa dedicata MSI R9 380.Deci sistemul se comporta ca si atunci cand conectez cablul de alimentare si cablul VGA iar unitatea nu este pornita, adica ledul palpaie intermitent.

| mudokins78 a răspuns (pentru Warchild):

Omule! eu personal am intampinat problema asta!
de vina era tv-ul! (desi pe spatele tv-ului avea mufe in draci,si de usb si vga si scart,audio,etc) problema,dupa cum am spus,este tv-ul!
fac pariu ca daca pui la un tv mai nou nu are nici pe dracu!
tv-ul tau nu stie sa citeasca semnalul placii video,el stie doar de la chestii simple,stick usb, player, dvd player.
chestii simple!
si daca nu ai chip video integrat pe mainboard, e naspa!
asta e singura solutie.ori alt pc, sau alt tv!

| Warchild explică:

Http://nvidia.custhelp.com/......-and-dvi-d
,For every graphics card that features a DVI connector, the number of pins and layout of the pins on the DVI connector will vary depending on what type of DVI connector is found on the graphics card.''Posibil sa fie problema adaptorul DVI-I, cel primit cu placa video MSI arata asa:
http://www.censuspc.com/images/D/d_461.jpg
iar cel cumparat arata asa:
http://s474818768.onlinehome.us/list/dvivga/035.jpg

| Warchild explică:

Pot conecta placa video prin DVI_D sau HDMI? Care sunt diferentele?

| Warchild explică:

Am verificat astazi totul la un prieten IT-ist, De fapt nu era nevoie de ceva specialist, doar de deviceuri sa incerc toate variantele.Monitorul functioneaza, placa video functioneaza prin amandoua DVI-urile si prin HDMI, de vina era adaptorul.Concluzie nu voi mai cumpara inca un adaptor pana in 100 lei ci un alt monitor cu conexiune HDMI.Sunt reduceri bune acum la EMAG.Un monitor de 21 inch sau 24 inch, cu HDMI am vacut Asus, Samsung, Aoc sub 500 lei reduceri de la peste 500 lei si inclin spre ASUS.
Multumesc pentru raspunsurile voastre.