| George7638 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o mica intrebare, oare ce imbunatatiri ar trebui sa fac la acest PC sa imi mearga mai bine... adica ma refer la placa video, am o sursa de 240watt si nu am placa video, am doa placa integrata. am un HP 8200 elite pro cu i5-2400, 3.3Ghz, 4GB DDR3, hardu ii de 250GB HDD si un win 10 Home. Mi-ati putea zice ce placa video merge pe aceasta sursa, sau daca imi iau o sursa de 350watt ce placa video ar merge? O sa dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| marian37 a răspuns:

Https://altex.ro/......030sl-2gl/
Are o mufa hdmi si una dvi, nu stiu ce are monitorul tau dar cu un adaptor se rezolva. Cu placa asta vei putea juca chiar si PUBG cu totul pe low, 1080p, 40fps, insa doar daca mai pui 4gb ram, in bugetul tau ajunge. I5 2400+8gb ram+1030 duce destul de multe jocuri. Succes!

5 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Sursa nu se poate schimba. Este concepută pentru plăcile de bază HP, are alte mufe. Sursa duce sistemul tău împreună cu un GT 1030.
Ex: https://altex.ro/......-sl-2g-brk

Va trebui să îi pui plăcuța de low profile și o instalezi în unitate.
Aceasta are un consum foarte mic și sursa va face față.

| George7638 explică (pentru SilviaDulcik):

Placa care mi-ai dat-o nu e cam veche?

| marian37 a răspuns:

Spune care este bugetul total si te voi ajuta. Sursa este prea slaba si riști sa iti strici pc-ul daca pui o placa dedicata.

| George7638 explică (pentru marian37):

Bugetul meu ar fi de 600 de lei 700 maxim, pentru ca nu cred ca are rost sa investesc atata atata timp cat eu nu doresc sa ma joc jocuri foarte performante cum este PUBG-ul sau alte jocuri noi aparute. atata vreau sa ma joc FARMING SIMULATOR 17 si 19 cand o sa apara., metin2, Cs Go.

| George7638 explică (pentru marian37):

Bun, iti multumesc mult, pentru ajutorul acordat.

| marian37 a răspuns (pentru George7638):

Https://altex.ro/......030sl-2gl/
Are o mufa hdmi si una dvi, nu stiu ce are monitorul tau dar cu un adaptor se rezolva. Cu placa asta vei putea juca chiar si PUBG cu totul pe low, 1080p, 40fps, insa doar daca mai pui 4gb ram, in bugetul tau ajunge. I5 2400+8gb ram+1030 duce destul de multe jocuri. Succes!