| RobertDarkboy a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema cu mouse-ul, acum 2 saptamani se bloca 4, 5 secunde si dupa se auzea suntetul de la usb si dupa aia mergea, dar acum nu mai merge deloc, de la ce sa fie? ( de la driver, sau virusi sau ce? Multumesc. astept raspuns

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Muta mouse-ul in alt USB.

| RobertDarkboy explică (pentru neluL):

Degeaba am incercat.

| neluL a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Senzorul optic se aprinde sau nu are? Ai incercat sa reinstalezi driverul? Intra in Device Manager la Mouse and other pointing devices si vezi cum se prezinta driverul acolo. Cand cuplezi mouse-ul la USB se aude /vede ceva? Apare ceva pe desktop?

Control Panel -> Hardware and Sound -> Devices and Printers ->aici iti apare mouse-ul?

| RobertDarkboy explică (pentru neluL):

Deci clicul merge, rotita merge numai ca nu se misca, am intrat si la device manager am dat uninstall si am dat restart degeaba.

| RobertDarkboy explică (pentru neluL):

Control Panel -> Hardware and Sound -> Devices and Printers si nu, nu apare mouse-ul aici.

| neluL a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Daca ai dezinstalat driverul, l-ai instalat la loc? daca nu apare la Devices and Printers e ca si cum nu ar fi conectat la pc.
(poti sa-l desfaci sa-l cureti de praf? )

| RobertDarkboy explică (pentru neluL):

Am bagat si alt maus si tot asa face, pai am dezinstalat driveru si i-am dat restart si sa instalat la loc, am un mouse Verbatim rapier v1

| neluL a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Instaleaza driverul asta http://tiny.cc/ohc6ww
Uite cum faci, dezinstalezi driverul apoi curata registri cu CCleaner, da un restart si instaleaza driverul de mai sus.
Curata registry cu CCleaner.
http://www.piriform.com/CCLEANER