| oldschool207 a întrebat:

Salutare TPU,
am si eu o problema cu un cd am reinstalat windows-ul si inainte sa il reinstalez am bagat toate fisierele importante pe un dvd. Dupa ce am reinstalat windows-ul am bagat dvd-ul si imi apare cd-ul acela in computer dar nu il pot deschide zice ca e gol.
(dvd-ul era nou)

6 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Întrebare de baraj: Cum ai pus fișierele pe DVD? Sper că nu cu Copy-Paste ci cu Nero.

| oldschool207 explică (pentru SonicAndrei):

Pai cu copy paste dar am facut mai multe dvd-uri si toate merg, dar ala nu.

| SonicAndrei a răspuns (pentru oldschool207):

Minunat! Ai copiat fișierele din calculator în calculator. Ești sigur că ai făcut și alte DVD-uri tot așa? Nu se poate cu copy-paste fiindcă fișierele nu se copiază pe DVD ci practic e o altă partiție a hard disk-ului (de obicei se ocupă acel spațiu în „C"). Totuși, știu că se pot face CD-uri așa, doar că mai trebuie să apeși pe butonul „Burn" și windows-ul le va pune și pe CD.
Îmi pare rău, dar 99% fișierele au fost pierdute...
Data viitoare folosește Nero. Ideal ar fi să-l cumperi, dacă nu îl poți lua gratis de pe tor*ent. Doar scrie pe Google „download to*rent Nero 2014 full + cr*ck" (fără *) și intri pe T*B și-l downloadezi. Nu uita că-ți trebuie programul tor*ent pe care-l găsești ușor.

| oldschool207 explică (pentru SonicAndrei):

Pai daca in acea zi am facut 4 dvd-uri si toate 3 mergeau doar ala nu mergea.

| SonicAndrei a răspuns (pentru oldschool207):

Nu știu... Toate DVD-urile erau la fel? Adică aceiași marcă, aceiași calitate etc? Totuși, sunt curios. Pur și simplu ai dat Copy-Paste pe DVD (așa cum copiezi și din D în C de exemplu) și s-au pus pe el? Ce firmă erau DVD-urile că aș încerca și eu.

| StalkerSoul a răspuns:

Nu l-ai facut cum trebuie