| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor. Sa trecem direct la subiect, am facut upgrade de la windows 7 (64biti) la windows 10 (64biti) activate amandoua. M-am gandit sa imi downloadez gta 5 acum cu windows 10 si spre surprinderea mea gameplayul nu decurge prea bine adica uneori am si 70 fps cu texturile, shadows etc pe very high si uneori si pe medium cu toate setarile nu trec de 60. Pe langa lucrurile acestea jocul creeaza o serie de drop frameuri si rare ori dar foarte rar o posibila neincarcare a texturii care isi revine imediat dar tot cu fps-urile scazute ramanand. Aceasta problema cu dropframeurile o am in general in zonele neexplorate de pe harta gen unde nu am fost si pe map zona respectiva in care am drop frameuri sau fps scazute e necunoscuta. Tin sa precizez ca am i3 4130 3.4 / 6 gb ram / 1tb hdd / gtx 745 4 gb 128 biti. Aceasta problema o are si un prieten de-al meu care juca jocul aproape in blana cu configuratia lui asemanatoare cu a mea si cand a facut si el upgrade la win 10 a sters jocul instant cand a vazut ce fel de neplaceri sunt produse in cadrul gameplay-ului pe windows 10. Poate ar fi posibil sa am driverele de 7 la windows 10 si de aia sa imi provoace aceste lucruri? Am incercat tot felul de chestii de performanta, power options, am umblat si la setarile video dar fara succes. Cel mai bun raspuns funda.

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

1 ) pentru fiecare windows in parte, trebuie instalat driverul pentru placa video.
2)Odata ce-ai trecut la windows 10, driverele pentru 7 trebuie sa dispara si aici e vorba de tot : sunet, video, retea etc.
3)daca nu merge nimic, Clean install

| MaryusCatalyn99 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Ok scuze ca raspund asa greu la intrebare, eu am dat la settings si apoi am dat backup sau ceva gen la windows, imediat dupa ce am vazut primul raspuns la intrebare, adica am dat sa imi pastreze personal; files si sa isi reseteze setarile inclusiv driverele.Dar cum imi pot da seama ca am toate driverele instalate ok? adica eu am instalat toate driverele prin prisma la un program numit driver pack si a instalat ala ce a tebuit (cred) deoarece jocu' merge apropiat de performanta ca inainte, cum pot vedea daca am driverele instalate corect?

| DavidoffUser a răspuns (pentru MaryusCatalyn99):

Fiecare placa de baza are drivere care sunt compatibile cu X sisteme de operare.
Daca placa ta de baza nu are drivere pentru windows 10, nu vad motivul trecerii la acest windows.
Daca are, atunci te duci pe site-ul lor si downloadezi fiecare driver in parte si il instalezi.
Prin CPU-Z iti poti afla modelul de placa de baza.
Sa presupunem ca toate driverele ar fi ok si ne mai ramane placa video al carei driver a fost instalat prin DRIVER PACK, lucru pe care nu ti-l recomand sa-l mai faci.
Downloadezi asta http://www.guru3d.com/......load.html, il dezarhivezi >il pornesti >selectezi Nvidia >selectezi clean and restart. Apoi, te duci pe site-ul NVidia si dwnloadezi driverul corespunzator placii tale video.
Mai mult de atat eu nu pot face.

3 răspunsuri:
| Stefancalin1997 a răspuns:

Pastreaza windwos 7 e mai bun ca 10, si fa un clean install, drivere, etc...