| Razvan_Duculescu_1996 a întrebat:

Salutari TPU!
Am si eu o problema.
Am un PC destul de vechi, cred ca are aproximativ 3 ani. E vorba de un AMD Athlon 64. Placa de baza ESC AMD690VM-FH.
De la o vreme incoace nu se mai aude nimic. NEM.
Am probat fel si fel de boxe,dar toata "bazaiau".
Pana caaand,mi-am propus sa probez niste casti. Se aud FOOOOARTE incet,de abia se intelege ceva din ce asculti.
Am reinstalat windows,am reinstalat driverul audio,am facut update la driver, si nimic. Nu stiu daca pot spune ca e placa de sunet arsa pentru ca in Realtek HD Audio Manager imi citeste castile si microfonul cand le introduc in PC. De auzit se aude, dar foarte incept.
Care sa fie problema?
Mentionez ca e o placa de sunet onboard. Este vorba de : Realtek ALC888/1200 ( Asta placa imi zice ca o am in Everest Ultimate Edition ).
PS: Nu vreau raspunsuri tampite gen verifica sonorul,verifica daca sunt bine bagate, verifica daca ai selectat boxe, sau casti din Control Panel. NU sunt chiar asa de tampit.
Chiar nu stiu ce poate avea. Astept pareri!
Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Foarte nasol, eu iti recomand sa-ti cumperi o placa de sunet si sa-ti reinstalezi windowsul (xp?). In acel caz placa onboard se 'inchide' la reinstalare (mai precis nu se instaleaza driverele pentru aceaa placa) si nu o sa mai ai de'a face cu el.
Pentru viitor, mai bine postezi in alta categorie ca la jocuri pc/online se pun sute de intrebari, o gramada dintre ele cretine dupa parerea mea, si foarte greu gasesti ajutor aici

http://www.google.ro/......http?/url

http://www.techsupportforum.com/......04040.html

| Razvan_Duculescu_1996 explică (pentru Andrei7520152):

Pai,altceva legat de PC nu am gasit ..Asa ca am postat aici, tot problema software cred ca e.
In link-uri n-am gasit mare ajutor dar mersi oricum.
O sa cumpar o placa noua. Am gasit un 5.1 creative la 50 de lei si e ok pentru mine, nu sunt pretentios, folosesc doar casti si 2 boxe din cand in cand.

3 răspunsuri:
| defapteunuexist a răspuns:

Placile de sunet sunt destul de ieftine asa ca ia-ti alta!

| lVlad a răspuns:

Glumest!? Eu am un Pc de 8 ani si merge tun!winking