| nosferatu32 a întrebat:

Se poate strica laptopul daca descarc tot felul de fisiere, jocuri si multe altele care au virusi? Sau daca ma joc un joc virusat?

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

In general laptopul nu se strica dar ti se poate strica toata informatia pe care o ai pe HDD.

| bubu12234 a răspuns:

Desigur, daca nu ai un Antivirus care sa îți protejeze laptop-ul este cel mai probabil. Trebuie să instalezi unul neaparat.

| nosferatu32 explică (pentru bubu12234):

Ok am inteles, dar eu ma refer mai mult la componente.

| S8N a răspuns (pentru bubu12234):

Nu-l mai corupta pe saracu' c8il, nu-ti trebuie ceva antivirus magic ca sa-ti fie calculatoru' protejat de dumnezo. Tot ce-ti trebuie e Windows Defender/Malwarebytes si nu o sa ai probleme cu virusii.

In legatura cu intrebarea lui nosferatu32, nu, nu poate sa iti distruga componentele, in cel mai rau caz iti corupteaza HDD-ul si va trebui sa faci rost de altul, dar probabil nu se va ajunge la asta vreodata. Virusii sunt relativ inofensivi. Daca ai virusi si nu poti sa ii dai afara prin orice motiv, faci un reinstall la windows (clear la toate partitiile, nu numai :C) si va disparea virusul.