| Al3xXXxx a întrebat:

Site-urile de Download sunt legale? de exemplu daca eu imi fac un site de Download si postez doar un redirect catre un link de download a unui joc uploadat de altcineva nu de mine e legal?, cine o sa fie sanctionat in caz ca creatorul jocului face o reclamatie? eu sau cel care a upoadat jocul?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

@Remus
E diferenta intre a aduce beneficii materiale(a vinde un produs care nu este al tau) de pe urma uploadului si a face un lucru din placere! Tu vorbesti de alt gen de site-uri! Eu am explicat clar - unde este vorba despre un site de redirectionare! Deci propietarul site-ului nu face altceva decat sa redirectioneze ->spre un site de hosting! Deci nu hosteaza el nimic -el redirectioneaza! Uite aici pe TPU eu incarc un joc pe care tu il descarci in urma unui link de download pe care eu l-am postat->unde este pirateria?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Site-urile acestea exista - deci sunt legale! Nu o sa fie sanctionat nimeni. De exemplu eu cumpar un joc si vreau sa il dau cuiva(oricui)interesat. Atunci hostez jocul pe un site de hosting si apoi ii dau link-ul de download.Acest link poate sa il ia de pe site-ul/blogul tau...de oriunde - nu exista nici o ilegalitate!

| Al3xXXxx explică:

Am vazut pe PRO TV acum 2 luni cum ca au inchis un site gigant de download free si administratorul a primit o amenda in valoare de aproximativ 50 de mii de euro pentru piraterie.