| Rioh a întrebat:

Var rog TPU sunt disperat! Am un laptop l-am restartat si imi intra chestia aia ca l-am restartat prea repede ii dau sa mearga normal ecranul se face albastru si se restarteaza! Am incercat sa reinstalez windowsul dar imi spune ca nu geseste nici un hard disck instalat... Ce s-a putut intampla? S-a ars Hard Disck-ul? Ce pot sa fac? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa intri in BIOS si sa modifici tipul HDD-ului in IDE sau poti sa-ti faci un CD de XP cu driverele de SATA incluse, cu nLite (www.nliteos.com). E important sa incluzi driverul ca "text mode", asta inseamna ca se incarca inca de la setup.

| Rioh explică (pentru Salontanul):

Te rog eu frumos daca poti da mai multe detalii cum sa fac asta ca nu ma pricep extraordinar... Si daca imi poti da o lista cu pasi sticti pe care da ii urmez.(Daca te ajuta cu ceva aici sunt cateva detalii tehnice despre laptop: TOSHIBA satellite pro l40; bios v1.8 iar restul componentelor sunt originale). Te rog frumos inca o data sa ma ajuti!

| Salontanul a răspuns (pentru Rioh):

E foarte greu sa-ti explic. Daca ai putea vedea. Intra in BIOS si dezactiveaza functia AHCI. Undeva este vorba de tip de HDD. Nu stiu cum sa-ti spun. N-am gasit nici pe net imaginea si eu n-am laptop. Mai lucrez uneori la instalare de softuri si de asta stiu.

| Rioh explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult ca te-ai informat atat din pacate m-am uitat mult prea tarziu peste ele... Oricum s-a ars Hard Disck-ul. Oricum l-am schimbat si acum merge. Iti voi da totusi pamblica. Ms ca te-ai informat.