| 1mihai2 a întrebat:

Vreau sa imi fac cont pe Romania RolePlay, si incerc de o saptamana imi ziceti si mie care sunt raspunsurile corecte? Dacă trebuie să ajungi într-o locație îndepărtată de punctul în care te afli, ce poți face?
Cer unui jucător OOC să mă ducă acolo.
Chem un taxi sau mă duc pe jos.
Cer unui admin să mă teleporteze acolo.
Dacă ești mecanic și cineva te cheamă să îi repari mașina, cum procedezi?
Mă duc acolo, fac roleplay că repar mașina și după dau comanda /repair.
Mă duc și îi comanda /repair pentru o anumită sumă.
Îi dau PM cu prețul reparației, iar dacă e de acord mă duc acolo și îi repar mașina.
Se consideră următorul scenariu: " X se întâlnește cu Y pe ponton. X se apleacă pe balustradă către mare. Y este în spatele lui își ia avânt și îl împinge peste balustradă". Care este atitudinea corectă a lui X?
X se lasă împins în apă, neavând cum să evite acest lucru.
X face RP că se ferește de Y, aplecându-se.
X face RP că se întoarce atunci când vede ce face Y și îl împinge în apă.
Cum trebuie procedat în cazul în care un jucător încalcă o regulă în timpul unei acțiuni RP?
Îi spun pe chat-ul local ooc (/b) că încalcă regula, rugându-l să se oprească.
Dau /re sau /report pentru a anunța un administrator sau îl reclam pe forum.
Îl ignor şi plec.
Formele corecte și complete ale următoarelor acronime: RP, MG, PG, RK, IG, OOC, CK sunt:
Roleplay, Metagaming, Powergaming, Realkill, In Game, Out of Car, Character Kill.
Roleplay, Metagaming, Powergaming, RevengeKill, In Game, Out Of Character, Character Kill.
Realplay, Multigaming, Powergaming, Revengekill, In Corason, Out Of Character, Come Killer.
Dacă ai chef de niște DeathMatch, fiind plictisit, ce faci?
Rog un administrator prin /re(port) să îmi dea o armă și mă împușc cu el (OOC).
Îmi iau niște arme și mă duc pe gangul/mafia rivală.
Dau /q și întru pe un server de DeathMatch.
Se consideră următoarea acțiune roleplay: "/me duce mâna dreaptă către torpedou, scoate de acolo un dosar cu acte, le pune pe genunchi după care i le înmânează lui X". Care afirmație este corectă?
RP-ul este incorect, se consideră PG deoarece sunt mai multe acțiuni într-un singur /me.
RP-ul este incorect, se consideră PG deoarece această acțiune este practic imposibilă.
RP-ul este corect, nu se consideră PG deoarece nu influențează cu nimic partenerul de roleplay, astfel că RP-ul se poate desfășura în mod normal.
Dacă ești împușcat prin roleplay de către cineva, dar încă mai ai viață (nu ai intrat în deathtimer), ce faci?
Cad pe jos și fac RP-ul necesar situației.
Îmi scot arma și începem să ne împușcăm (shoot-out).
Fug spre spital.
Ce se poate spune despre următoarea acțiune: // X are în mâna dreaptă un AK-47. Acesta este urmărit de către LSPD. Pentru a scăpa de polițiști, acesta sare gardul aflat în fața sa. Gardul are o înălțime cu 30 de cm mai mare ca a lui X. //?
Este corect dacă folosește comanda /dgun, iar apoi sare gardul fără RP, deoarece într-o astfel de acțiune nu este necesar RP-ul cu ajutorul comenzilor /me și /do.
Este corect dacă face următorul RP : /me își ia avânt puternic urmând să sară gardul din prima, fără ajutorul mâinilor".
Este corect dacă face următorul RP : /me pune ambele mâini pe gard, se împinge în ele și îl sare.
Ce se poate spune despre următoarea situație: // X are o conversație OOC cu Y. Acesta îi spune lui Y că se află în acel loc doar OOC nu și IC //?
Este corect, oricine poate fi într-un loc OOC sau IC.
Este incorect, doar membrii staff-ului pot fi într-un loc OOC, fie că se află ON-DUTY / OFF-DUTY.
Este incorect, doar membrii staff-ului pot fi într-un loc OOC, doar dacă sunt ON-DUTY.