| stuffhappens a întrebat:

Vreau sa imi instalez windows 7 si nu stiu cat mi-ar trebui sa fac partitii. Cam cat mi-ar ajunge in GB o partitie pentru windows 7 + programe. Mie imi place sa instalez multe programe. Cam cat mi-ar trebui?

5 răspunsuri:
| BlueVik a răspuns:

Windowsul in sine iti ocupa pe HDD 16GB mai lasa 5-10GB in plus pentru drivere, programe si alte dastea.Acum poti lasa in plus in functie si de marimea HDD-ului tau.

| gki1980 a răspuns:

In primul rand, partitia pe care ruleaza Windows-ul(de orice fel) trebuie sa fie (pentru a rula si programele bine!) intre 10 si 15Gb. Acum nu te gandi ca tot spatiul asta trebuie sa-l umpli cu programe! Cu cat e mai aerisit, cu atat mai bine lucreaza. Altceva: memoria virtuala(RAM) pentru Windows 7 trebuie sa depaseasca 3 Gb, altfel ti se va bloca laptopul/calculatorul, chiar daca ai deschis doar mess-ul si 2-3 pagini de net, daramite alte programe... daca ai doar un Gb de RAM, nu-ti pune win 7 pe calculator. Sper ca ti-am fost de folos.

| 9gag a răspuns:

Pentru W7 ai nevoie de minim 20 de GB pe o partitie, ai putea sa iti faci o partitie de 25-30 GB si programele pe care le vei instala, le vei pune pe alta partitie

| stuffhappens explică:

Raspunsurile sunt destul de diferite laughing big grin

| tuty_6209 a răspuns:

Pai depinde... windowsului ii trebuie 20 GB vreo 40 daca ai un hdd de 80 GB, daca e mai mare cel mai bine ar fi vreo 50-60.depinde de hdd