| Mer01 a întrebat:

Salut,am windows xp si vreau sa`mi instalez windows 7, am 1 tb hard-disk-ul si 5 partitii, iar intr-o partitie am niste date mai "importante" cum fac sa le salvez si cum imi dau seama in ce disk este cand instalez windows 7 (fara hard extern, stick etc.)

Răspuns Câştigător
| akbaa a răspuns:

E simplu, pui datele importante in orice partitie vrei (D, E, F, G) in afara de partitia "C" Cand instalezi windos 7 nu ai treaba decat cu partitia C pe care o formatezi si pe care instalezi windows 7.

| Mer01 explică (pentru akbaa):

Bun, dar cum imi dau seama care este partitia "G" (dupa gb, dupa numele partitiei puse in xp ) aici vad ca scrie disk 0, disk 1 etc. http://nib.ro/img/2011/03/Instalare-Windows-7-in-partitia-C-7.jpg? 9d7bd4

| akbaa a răspuns (pentru Mer01):

Partitia 2 este C-ul unde instalezi windowsul.Partitia 1 se face automat pentru sistem si in care, desigur, nici n-ai avea loc pentru un windows(100mb)