| AlinaBalan2000 a întrebat:

1. Buna, daca mi-am pierdut bulentinul si certificatul de nastere si spun ca le-am pierdut si fac un fel de duplicat pentru certificat trebuie sa ma duc in locul natal unde m-am nascut sau pot sa fac certificat temporar chiar si in alt oras? Iar despre bulentin? Va rog nu dati copy paste la raspunsuri chiar vreau sa stiu daca ar trebui sa ma duc in orasul natal sau nu pentru duplicat certificat si pentru duplicat bulentin.
2.Trebuie sa vin insotita de actul proprietar si cu proprieraul? Sau pot sa vin cu actul, cam ma costa? Mersi

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti obtine un duplicat al certificatului de nastere, de la starea civila unde a fost inregistrata nasterea. Costa cca 100 lei.
2. Dupa aceea poti obtine carte de identitate, de la SPCLEP unde apartii cu domiciliul.
Vezi ca trebuie sa anunti pierderea la SPCLEP.
Ai nevoie de aceleasi acte ca atunci cand ai obtinut CI pierduta.