| AnatoliyMikhailov a întrebat:

1. Cati ani primesti pentru crima, dublu-crima, crima in serie (11 victime minim)
2. In Romania se mai practica executarea?
3. Cine poate fi depistat mai usor. Un ucigas sau o ucigasa?
4. Cu cat se penalizeaza pentru vandalism, dar furtul calificat (intrarea in casa)

Continui lista in urmatoarele topicuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform Codului penal, citez:
"ART.188.Omorul
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.
  ART.189.Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor sau o tentativă la infracţiunea de omor;
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte."
Daca infractiunile sunt savarsite in situatia de recidiva (infractorul a mai fost condamnat anterior) limita speciala a pedepsi se mareste cu jumatate iar in situatia de concurs de infractiuni (omorurile se savarsesc la intervale de timp) atunci se stabileste pedeapsa pentru fiecare infractiune si apoi se aplica pedeapsa cea mai mare la care se adauga o treime din celelalte pedepse.
2.Nu mai exista, a fost abrogata de 30 de ani.
3.Sunt cam la fel.
4.Conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2)Distrugerea unui înscris sub semnătură privată, care aparţine în tot sau în parte altei persoane şi serveşte la dovedirea unui drept de natură patrimonială, dacă prin aceasta s-a produs o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) priveşte bunuri care fac parte  din patrimoniul cultural, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.
(4)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(5) Dispoziţiile prevăzute în alin. (3) şi alin. (4) se aplică chiar dacă bunul aparţine făptuitorului.
  (6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(7) Tentativa faptelor prevăzute în alin. (3) şi alin. (4) se pedepseşte."
"ART.229. Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) într-un mijloc de transport în comun;
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Dacă furtul a fost săvârşit în următoarele împrejurări:
a) asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
b) prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
c) de o persoană având asupra sa o armă, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sau ai putea sa intrebi asta pe un forum legal/cauti pe Google si aflii totul mai repede.

| johnnny123 a răspuns:

Ești bine?

| aXy99 a răspuns:

Crima in serie (deci cu intentie directa) soldata cu 11 victime? Detentiune pe viata cel mai probabil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Dupa aia depinde cate carti scrie sau din ce partid face parte. Uite ca dosarul 10 august a disparut din nou in ceata, Iliescu o sa moara acasa... si lista poate continua.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E mult mai greu sa demonstrezi instigarea...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Daca s-au desecretizat comunicatiile si mai ales la citamai tona de materiale video exista... sa fim seriosi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E mai bine sa fi baiat cuminte pentru ca la parnaie te fu+te Satana in c+ur pana iti sare sangele pe nas.