| RazzyFUnik a întrebat:

Salut
Pt a te debransa de la apa calda (Radet) iti trebuie acordul administratorului de bloc sau al asociatiei de locatari? Ori se poate face debransarea automat cu o nota de informare a administratiei?
De ce trebuie sa tin cont sau cum trebuie procedat? Multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti trebuie acordul scris al asociatiei (semant de presedinte si de administrator) si acordul scris al tuturor vecinilor directi (cei de pe acelasi etaj, plus cel de deasupra si cel de dedesubt). faci o cerere la adminstratia blocului care se va discuta in urmatorul consiliul administrativ (trebuie sa-ti dea raspuns in maxim 30 de zile lucratoare). Trebuie sa atasezi o declaratie pe propie raspundere ca te angajezi sa incalzesti in continuare apartamentu si cum (mentionezi ca iti vei monta centrala pana la data de...). daca asociatia este de acord (te poate refuza), faci un tabei si scrii deasupra: sunt de acord ca proprietarul apartamentului X, Dl... sa se debranseze de la aprovzionarea cu apa calda si/sau caldura si mergi din usa in usa la vecinii cu care ai pereti comuni precum si la cei de pe acelasi etaj (chiar daca nu ai pereti comuni cu ei) si ii rogi sa treaca in tabel numele, CNP-ul, adresa si semnatura.

| RazzyFUnik explică (pentru Brigaela):

Pai stai putin... eu ma refer strict la apa calda.
Vreau sa imi pun boiler. E la fel ca si pentru caldura?
Ms

| Brigaela a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Daca e doar pentru apa calda, nu ai nevoie de declaratia ca iti pui centrala. dar acordul scris al asociatiei si al vecinilor tot iti trebuie, fiindca debransarea unei persoane produce dezechilibre ale instalatiei care vor creste costurile pentru vecinii tai, asa ac ei trebuie sa fie de acord