| MoonLight a întrebat:

1. Daca cineva ma agreseaza fizic cu pumnii si picioarele, iar eu posed un briceag din intamplare. In scop de autoaparare, am dreptul sa il folosesc asupra agresorului fara sa patesc ceva penal?
2. Daca fac plangere la politie contra agresorului, ce poate patii acesta?

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!

Din punctul (romanesc) de vedere al autoapararii, cand te agreseaza cineva, ai dreptul sa te aperi cu acelasi masuri cu care te agreseaza. Eventual poti ameninta pe cineva cu un briceag sau pistol, insa in momentul in care il folosesti, tu devii cel care agresezi.

Un astfel de ex. sunt toate acele stiri, care arata ca diversi oameni in situatii de autoaparare sunt comdanati/gasiti vinovati ca in loc sa se apare au ajuns sa agreseze.

In fine, in momentul in care tu posezi ceva in scop de aparare, e normal sa-l si folosesti, dar in Romania se intampla ca daca faci altceva cu o arma decat sa ameninti, te vor condamna si pe tine.

Ce-as putea sa-ti spun. Du-te fa o plangere impotriva acelei persoane, insa singura chestia care probabil politia o va face, va fi sa aplici o mustrare/atentionare, nici macar o amenda.

Nu ne-ai dat prea multe informatii sa stii. E foarte complicat, sa iti explice cineva ceva dac nu dai toate detaliile.

De-obicei, daca persoana cu care esti in conflict, este in vizorul politiei, legea iti va fi favorabila. Insa daca persoana aceea e sus pusa, interlop etc. se poate ca ea sa scape fara mai nimic, decat o amenda. Si deci nu se va potoli.

Conteaza detaliile dupa cum ti-am spus. Varsta, locul unde s-ar putea sa te agreseze etc. etc.

Sper ca ti-am putu fi de folos, multa bafta!

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Mai bine lasa dreacu din intimplare orice arma acasa.Smulge una de la adversar.

| corasa a răspuns:

Bravo ma, voi invatati drept de la stiri. Ai voie sa folosesti orice arma pentru a te apara atata timp cat apararea nu e disproportionata cu atacul. Daca ridica palma la tine si tu incepi sa-l impungi cu cutitul, ai o problema. Daca te ia la pumni si-l tai pe maini si picioare e ok.

| MoonLight explică:

Multumesc de raspunsuri!

| devine a răspuns:

1. ai voie sa te aperi numai cu aceeasi "arma"; daca el te loveste doar cu pumnii si picioarele, numai asa ai voie sa ripostezi; daca el scoate cutitu, ai voie sa te aperi si tu cu cutitul si tot asa

| Vexio a răspuns:

Intrebarea 1. Da deoarece il folosesti in auto-aparare.
Intrebarea 2.Nu prea ma pricep la astabig grin

| Sleder a răspuns:

Daca ai un pistol la tine, mai intai il avertizezi daca nu se linisteste dai un foc in aer ( optional ) iar daca tot sare la bataie ii dai primul glont in picior, iar apoi urmatoarele!