| danhardy a întrebat:

1.Directorul unui liceu are voie legal sa oblige elevii sa plateasca anual o suma de bani pentru "fondul scolii"?(Tinand cont de faptul ca scoala arata ca vai de ea si niciodata cu banii nu s-a facut nimic si au disparut "miraculos" + ca invatamantul este gratuit) 2.Are voie sa oblige elevii sa faca munca pentru scoala gen: sa spele pe jos, sa stearga geamurile sau sa curete in curtea scolii indiferent de ce motiv aduce?

Răspuns Câştigător
| LittleEvil666 a răspuns:

1.Fondul scolii nu este obligatoriu scoala este gratuita dupa cum zice si in stat aceasta suma ceruta si mai ales prin amenintari este un abuz adus asupra integritatii elevului.
Eu in generala m-au amenintat ca nu imi incheie media si le-am pus legea in fata.
Deci nu este obligatoriu sa dai cea suma si mai ales sa te ameninte.
2.Nu nu au voie sa va oblige sa faca asta sunteti sa invatati nu sa fiti sclavii unei instituti care mie mi se pare ca oricum in Romania tampeste mai rau dacat sa te invete ceva.

| danhardy explică (pentru LittleEvil666):

Imi poti arata te rog articolele de lege. Vreau sa ii inchid gura directorului care ne tot sicaneaza.

| LittleEvil666 a răspuns (pentru danhardy):

Crezi ca mai stiu am terminat scoala acum mult timp laughing dar daca am sa gasesc am sa iti las aici articolul respectiv.

8 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Nu(daca nu e scoala privata) si nu(daca nu esti femeie de servici).

| mixxjim a răspuns:

Probabil ca directorul are nostalgia vremurilor comuniste, cand elevii faceau curatenie prin curtea scolii si prin parcurile orasului si pe te miri unde laughing in scoala se ocupa femeile de servici dar curtea scolii nu intra in atributiile femeii de servici. Acum sincer nu cred ca patiti nimic grav daca adunati gunoiul facut tot de voi, poate nu mai aruncati pe jos alta data happy
Pe partea cu fondurile scolii ti-as sugera sa nu te infigi in lupta cu el cu legea pe masa, stii cum e la noi, mori cu legea-n mana, te trezesti repetent si cu note vai de tine ori batut de golanii scolii de nu-ti mai trebuie nimic. Asta trebuie rezolvata de parinti, oficial, cu sesizare la inspectoratul judetean de care apartine scoala si cu solicitare de audit. Daca nu face puscarie pe motiv de delapidare sau excrocherie macar il schimba la alta scoala. Cu sesizarea oficiala la inspectorat sunt obligati sa va dea un raspuns in scris, deci sa faca ceva. Ideal ar fi sa fie mai multi parinti care sa semneze sesizarea catre inspectoratul scolar. Succes!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Este impotriva legii sa iti ceara bani doar daca nu esti la scoala privata caci acolo e legal.

| danhardy explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Sunt la liceu de stat. Imi poti da te rog articolul de lege (daca il ai bineinteles)?

| 4U2 a răspuns:

1.bineinteles ca fiecare elev trebuie sa plateasca fondul scolii(orice ar face cu banii)
2.aici nu, in nici un caz nu are voie, pentru asta exista femeie de servici

In cazul asta ar trebui sa vorbiti cu parintii si sa va plangeti inspectoratului cu privire la director.Trebuie sa iei masuri impreuna cu colegii tai.

| Pisco a răspuns:

Pai si directorul cum isi mai ia masina/casa/femeie daca nu ii dati voi bani? Isi face palat si se proclama seic din cei 40 de lei pe care-i dati