| Dalmore a întrebat:

Dacă învățământul este gratuit, de ce se cere fondul clasei, fondul școlii, iar excursiile și rechizitele, uneori și cărțile, nu sunt asigurate de școală?

Apropo, este legală să se ceara bani pentru tot felul de fonduri ale școlii?

Elevii mai primesc corn și lapte?

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca in Romania nu se pun aceste lucruri la dispozitie si saracii profesori si directori nu au cum sa cumpere din salariul lor, sunt multi elevi.
Pentru asta mi se pare ok sa se ceara, dar pentru excursii bagate pe gat elevilor sau cadouri pentru profesori e prea de tot.

| BogdanM275 a răspuns:

în Romania învățământul este gratuit doar parțial, în sensul ca părintii nu trebuie sa plătească costurile de salarizare a profesorilor (salariul), în rest totul costa banii.

| 1231242 a răspuns (pentru BogdanM275):

Ca de exemplu, cumpărarea de flori și alte chestii de 1 martie sau altceva?! Fukk the school!