| Lovelypeaches100 a întrebat:

Salu TPU. Are voie scoala sa imi ceara bani? Este vorba despre fondul scolii sau ceva de genul. Mi-o zis o colega ca aparent este in regulamentul scolii sa platesti aceasta suma. Are voie scoala sa faca asemenea reguli? Scoala publica, desigur.

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Nu, "fondul scolii sau clasei" e ilegal. Din pacate scolile publice nu au suficienti bani pentru materialele necesare, de aceea cer bani de la parinti si copii. Dar cu toate acestea nu esti obligat sa dai bani.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este contrar regulamentului scolar ceea ce fac si in fiecare an ministru educatiei spune ca nu este in regula, totusi unele scoli continua.
Sigur ca motiveaza cu necesitatile scolii si cu faptul ca fondul a fost aprobat de comitetuil de parinti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dreptul nu îl are, dar are nevoia, ca să poată funcționa.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, dar daca nu il platesti o sa se tina cont.

| blackann a răspuns:

Nu are voie, dar daca nu platesti o sa "platesti" sub alte forme.

| Vântulalb a răspuns:

Nu are voie. Dar se practica.

| IComeNuts a răspuns:

Din pacate este nevoie de el, desi nu este teoretic legal.

Noua ni se intampla si la scoala, si la liceu, sa nu avem creta, sa nu avem burete, sa nu avem manuale etc.

Si de nevoie trebuia sa cumparam sau sa contribuim, pentru ca altfel nu puteam merge mai departe.

Daca este totusi vorba despre o suma dintr-aia absurda, de exemplu 50-100 de lei de elev, eu nu as fi de acord. Insa daca vi se cer 10-20 de lei, dupa parerea mea, pentru creta si bureti, eu nu as refuza.

| HXNER a răspuns:

Nu, dar are nevoie.