| albinuta_2886 a întrebat:

"Invatamantul in Romania este gratuit."
Dar ce parere aveti despre banii dati la fondul scolii (50 ron), fondul clasei (20 ron), diplomele de la sfarsitul clasei a XII-a(80 ron), evaluari in educatie "bagate pe gat" pe care trebuie sa le platesti, concursuri scolare la care elevii sunt inscrisi fara sa fie intrebati si multe altele asemenea?

13 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

La mine : fondul scolii 30 lei, fondul clasei : 5 lei. Concursurile nu se platesc, iar diplomele sunt din fondul clasei.
Exagerat, exagerat de mult.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Inveti la vreun fel de Moisil (adica liceu de prestigiu, aici) de is taxele asa de mari?

| Victoria a răspuns:

Eu dau doar 30 lei fondul scolii thinking

| larisa_6959 a răspuns:

La mie nu este asa exagerat : fondu scoli 20ron pe semestru, badigard 20ron pe semestru, cartiile ajung la toata lumea, dar sunt varza, iar culegeri avem la mate si romana, dar nu sunt obligatori.

| BabyPink a răspuns:

Ce poţi să le ceri?
Trăim într-o ţară de proşti. Şi aici mă refer la cei din conducere, miniştri, preşendinţi, etc. oh go on
TRĂIM ÎN ROMÂNIA ŞI ASTA NE OCUPĂ TOT TIMPUL!

| Laura_5858 a răspuns:

Doamne, e groaznic. Si la sedinte le spun parintilor ca 'vaiii nu e obligatoriu sa platiti fondul scolii' si in clasa 'ADUCETI FONDUL SCOLII CA NU STIU CE VA FAC'. Profesoarele ne baga reviste stupide pe gat, stupide pentru ca nimeni nu le citeste si au chestii pentru copii mult mai mici decat suntem noi, si costa si alea vreo 10 lei. Daca nu merg copiii cu note/medii mari la concursuri se supara profesorii si le fac morala. Nu sunt destule carti pentru toti copiii, suntem nevoiti sa le cumparam, de culegeri nu mai zic. Parintii mei nu o duc foarte rau cu banii dar nu le convine sa dea atatia bani (mult mai multi decat alocatia aia de 'rahat') pe scoala, cand ar trebui sa fie totul gratuit. Am colegi in clasa foarte saraci, care nu isi permit dar totusi profesorii ii obliga si tipa la ei. Dar ce vina au ei?

| albinuta_2886 explică:

Am uitat sa mentionez cartile pentru limbi straine care sar de 30 lei si culegeri pe care abia le atingem tot anul.

| albinuta_2886 explică:

Invat la vreun fel de Cantemirhee hee

| gabryel a răspuns:

Cand eram in clasa a 9a ai a 10 a ne spunea diriginta sa aducem fondul scolii 50 ron casa ne mai motiveze din absente, iar noi aduceam banii la sfarsit de semestru, dar acum nea schimbat diriginta si nu mai merge ca pana acum.

| dada_2571 a răspuns:

Ai uitat de culegeri! La aproape toate materiile! Cred ca dam cam 200 de lei pe culegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hotie mascata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.cam asa este. Dar deocamdata, nu prea avem ce sa comentam, nu suntem in masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si noua ni se baga pe gat fondul scolii dar pana la urma era si normal. Tre sa ai si obligatii nu?