| OvidiuS91 a întrebat:

Aș dori să știu dacă ONG-urile pot demara un proiect european pentru construirea de clădiri. Dacă nu, care ar fi soluțiile ca acest lucru sa fie posibil?

Răspuns Câştigător
| Exception a răspuns:

Raspunsul este da, totul depinde pentru ce anume vrei sa construiesti cladirea respectiva daca UE acorda finantare pentru acea activitate pe care vrei sa o desfasori apoi.
Atunci când faci un proiect pe fonduri europene il faci pe:

- un program (PNDR de exemplu)
- prin masura ( 3.1.3 încurajarea activitatilor turistice in mediul rural)

Daca vei cauta in ghidul acestei masuri vei vedea daca este sau nu eligibil ( adica se poate face pe bani europeni).

Firmele de consultanta te pot ajuta foarte mult cu documentatia daca nu ai experienta iar plata lor poate fi trecuta in bugetul proiectului.

| OvidiuS91 explică (pentru Exception):

Baza sportivă în oraș și programe pentru cei din mediul rural. Este un program eligibil in opinia ta?

1 răspuns: