| KiszMy a întrebat:

Ați fi de acord cu separarea justiției de medicină?
Ați fi de acord cu liberalizarea pieței serviciilor medicale?
Credeți că sistemul sanitar din România ar fi mai eficient dacă ar fi 100% privat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.De unde ai scos ca justitia este unita cu medicina?
Am fost jurist cca 40 de ani si nu am vazut aceasta unire.
2.Nu sunt de acord, dupa mine este bine asa cum este in prezent.
3. Poate ca ar fi mai eficient dar ar fi si mai scump si nu toti si-ar putea permite.

| KiszMy explică (pentru Ioandelasal):

La prima întrebare mă refeream la medicina legală, o ramură care ar trebui să se desprindă total de medicina propriu-zisă(care se ocupă cu bolile și cu tratarea) și să se ocupe strict cu constatarea de vătămări corporale, leziuni și cauze ale deceselor.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru KiszMy):

Si de ce n-ai spus asta?
In orice caz si medicina legala este o ramura a medicinii, cu care are mai mare legatura decat cu justitia si cei care o practica trebuie sa fie absolventi a facultatii de medicina.

| KiszMy explică (pentru Ioandelasal):

Medicina legală are mai mare legătură cu justiția, întrucât a fost inventată cu scopul de a contribui la rezolvarea cazurilor, deci ar trebui să se redenumească, să ființeze ca structură a justiției și să se delimiteze strict la constatarea daunelor fizice aduse părții vătămate și a cauzelor deceselor suspecte;
deci medicina legală se deosebește de medicina propriu-zisă prin faptul că nu tratează și nu pune diagnostice, ci doar certifică daunele fizice.