| Bella08122016 a întrebat:

Acum 1 săptămâna am dat in radar cu 116km/h in localitate cu limita de 50 si mi-au luat permisul pe 3 luni.
Acum un an am mai avut luat permisul din cauza punctelor, am acumulat 15 puncte si l-am avut suspendat 1 luna.
Intrebarea mea este: se poate sa dau redobandire 13/15 in situatia in care l-am avut suspendat anul trecut si nu am beneficiat de această metodă?
Rog sa mi se raspunda de cei care cunosc cazul personal sau foarte bine.
La poliție mi-au spus că nu pot, deoarece trebuia sa treaca 2 ani de la ultima suspendare, însă am gasit pe internet ca pot daca nu am beneficiat de această metodă 13/15 si a fost luat pentru acumularea punctelor.
Pot rezolva ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul pe care l-ai primit la politie este CORECT. Examenul pentru redobandirea permisului dupa 30 de zile de suspendare, poate fi sustinut doar de persoanele care NU au fost sanctionate in ultimii 2 ani.
Redobândirea (recuperarea) permisului de conducere suspendat
,, În cazul în care ai rămas fără permis de conducere pe o perioada de 60 sau 90 de zile, există posibilitatea de a recupera permisul mai repede. Această opțiune este disponibilă doar pentru șoferii cu minim un an vechime, dacă în ultimii 3 ani nu ați mai susținut acest test și nu ați avut abateri de circulație în ultimii 2 ani.
Dacă ai susținut examenul și ai fost declarat admis se reduce la 30 de zile perioada de suspendare."
-- Examenul poate fi susținut de mai multe ori și este gratuit. -- -- Examenul se susține în reședința de județ unde a fost emis permisul de conducere și apoi actele se trimit la IPJ -ul pe raza căruia s-a săvârșit fapta.
-- Vă puteți programa pentru susținerea examenului doar după expirarea dovezii (15 zile).

Condițiile necesare pentru a putea susține examenul :

Art. 221. alin. (1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) ai fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) ai obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce.
-- După admiterea solicitarii de a sustine examenul o să aveți nevoie de următoarele documente
-- copie a dovezii de conducere față verso;
-- cerere tip, de reducere a suspendării;
-- copie carte de identitate;
-- copie proces verbal;
-- copie la chitanța pentru plata amenzii
SUCCES.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Articolul 221 alineat 1 litera d zice

d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementara nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

Asa ca nu te a mintit politia

| NLS a răspuns:

Ai putea rezolva doar sa înveți sa conduci.
Daca nu ai de gând, îți recomand sa stai cât mai departe de mașină, caci o sa vina odată vremea sa plângi și. Va fi prea târziu.

| johnnny123 a răspuns (pentru NLS):

Din păcate ea crede că este un șofer fantastic.
Primul pas ar fi să înțeleagă că este doar un șofer inconștient și un pericol în trafic pentru toată lumea.