| Daniel78987 a întrebat:

Salutare lume! Am și eu o foarte mare nedumerire. Am dat in radar cu 105 km/h unde era limita de 50km/h. Țin sa va spun ca aveam permisul de conducere doar de 2 săptămâni. Mi-au suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile și mi-au dat 10 puncte de amenda însemnând 1450 de lei amenda, iar la puncte de penalizare îmi scrie,, P.C,,. Deci ce vreau sa știu, este daca îmi iau permisul in 90 de zile sau mi-se mai adaugă cumva 30 de zile in plus pentru faptul ca sunt începător …? Sau daca mai trebuie sa dau un test ceva (nu ma refer la redobândire, știu ca nu am dreptul la ea pentru ca nu am 1 an de când dețin permisul auto) Va rog frumos sa ma ajutați cu un răspuns! Mulțumesc!

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va adauga nimic in plus si va trebui sa efectuezi toata perioada de suspendare a dreptului de a conduce, avand in vedere ca incepatorii nu au dreptul de a sustine testul pentru reducerea perioadei de suspendare.
Dupa expirarea perioadei de suspendare te poti duce la politia rutiera pentru a reprimi permisul.

| Daniel78987 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult! Acum m-am mai liniștit puțin?

| Daniel78987 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos! Acum m-am mai liniștit puțin laughing

| johnnny123 a răspuns (pentru Daniel78987):

Trebuia să te liniștești înainte să mergi cu 105 km/h în zonă cu limită de 50.

| Daniel78987 explică (pentru johnnny123):

Aveam un motiv bine întemeiat de am făcut asta. Nu sunt atât de inconștient sa o fac fără motiv.

| johnnny123 a răspuns (pentru Daniel78987):

Și unul care sparge apartamente are un motiv "întemeiat" să facă asta, nu o face fără motiv.

| darrio2007 a răspuns:

Foarte bine! Eu nu ti l-as mai da deloc.

| Daniel78987 explică (pentru darrio2007):

Serios? Nici măcar nu știți motivul pentru care am mers cu viteza aceea. Așa ca ar fi bine sa va abțineți la comentarii dacă nu își au rostul!

| darrio2007 a răspuns (pentru Daniel78987):

Nu il stiu pentru ca nu l-ai spus. Si nu ma intereseaza. Pe politai crezi ca i-a interesat motivul? Dovada ca ti l-au saltat.

| user0010 a răspuns:

Un coleg de al meu astăzi a avut un accident. A dat să depășească o căruță, era și pe linie continuă. Dar din cauza că s-a speriat calul i-a tăiat calea și au făcut coliziune. Cel din căruță a ajuns în șanț, cu picioarele rupte și capul spart. A fost dus la urgențe la Iași.

Sper să vă dea de gândit acest lucru în special vitezomanilor...

| goguPatent a răspuns (pentru user0010):

Eu sper ca asta sa le dea de gandit carutasilor care nu au ce cauta pe drumurile publice, majoritatea bauti si fara niciun semn reflectorizant / lumina pe carute

| user0010 a răspuns (pentru goguPatent):

Da și acest lucru îi o problemă foarte mare. Chiar vorbeam despre lucrul ăsta cu prietenul meu atunci când ne întorceam de la școală. Să se dea frate o lege prin care căruțașii să nu mai poată circula pe drumurile publice. Doar pe câmp sau în alte locuri, dar nu pe stradă.

| user0010 a răspuns (pentru goguPatent):

Oricum cel din căruță era beat, că din câte am auzit dormea în căruță, nu avea nicio treabă. E și în vârstă. Tabla o mai îndrepți, dar viața unui om nu. Păcat, chiar îmi pare rău de colegul meu, el nu e genul de om care să meargă haotic pe drumuri, dar din cauza unei nenorociri ca astea, poți ajunge să te alegi cu dosar penal/ chiar să fii închis.

| NunuNini a răspuns (pentru goguPatent):

Ce spui Franț? Masinile au voie peste tot iar carutele si pietonii pe nicaieri? Si ce semn reflectorizant vrei ziua?
Cum sa ajunga taranul pe camp sa-ti faca tie mancare daca nu ar avea voie pe nici un drum? Voi ganditi putin?

| goguPatent a răspuns (pentru NunuNini):

Ia vezi tu oug 195 / 2002 art 71
Și discutăm pe urma

| mi25 a răspuns (pentru user0010):

Sa stii ca este. Carutele nu au voie sa circule pe drumurile de rang european si national-european.
Dar noi suferim din alt punct de vedere. Pentru carute, tractoare etc. legea prevede realizarea de drumuri separate. Insa nu le avem. Si eu era sa ma rastorn cu masina de la 6 m din cauza unui carutas (mai bine zis a carutei, deoarece carutasul dormea, iar caruta mergea noaptea pe partea stanga, din sens opus, in curba fara vizibilitate. Si aveam in jur de 30 km/h.