| AlexEuBrezoi a întrebat:

Salut, numele meu este Tony si am si o nelamurire pe motiv ca am primit mai multe raspunsuri diferite la aceiasi intrebare happy
Eu am fost prins de radar in localitate cu 118km/h si mi-a fost suspendat permisu pe 3 luni, neavand dreptu la redobandire deoarece nu am un an vechime, si intrebare este, dupa ce expira cele 90 de zile de suspendare trebuie sa dau examen ceva sau doar sa ma duc la politie pentru ridicare? (va rog raspundeti pana pe 5\08\2015 ca dupa aflu singur laughing Va Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce n-ai citit prevederile legale?
Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, citez:
"ART. 219. (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful serviciului politiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în urmatoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata pentru cumul de puncte;
  b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
  c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirma ca afectiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inapta medical au incetat.
  (2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful  serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, după caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala ori încetarea urmaririi penale, în baza hotărârii judecătorești rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a încetării masurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare.
  (3) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de către contravenient se efectueaza de către serviciul politiei rutiere care îl are în evidenta, în cazul în care sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile.
  (4) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta în completarea unui test-grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarata "promovata" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 intrebari.
  (5) Contravenientul este obligat sa sustina examenul de verificare a  cunoasterii regulilor de circulatie, în perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, în zilele stabilite, saptamanal, la nivelul serviciului politiei rutiere."
Fata de aceste prevederi trebuie sa sustii examenul in perioada de suspendare.

| AlexEuBrezoi explică:

Nu am dreptu la redobandire. Eu vreau sa aflu, daca dupa cele 90 de zile daca mai trebuie dat examen sau trebuie doar sa ma duc la politie pentru al ridica, asta am citit si stiam cu redobandirea dar eu nu am dreptu deoarece nu am un an de vechime pe permis