| tudorvolcano a întrebat:

Acum că Finlanda s-a alăturat NATO, dacă se vor mobiliza trupe, rachete de rază scurtă, tancuri și nave în zona golfului Finlandei și la frontiera Finlanda-Rusia și Estonia Rusia, aceasta înseamnă că Rusia a primit un șah-mat la Marea Baltică, iar în cazul unui război, trupele sale vor fi neutralizate imediat, iar St. Petersburg ar putea fi o țintă ușoară pentru occidentali?

Știm că un astfel de război nu se va întâmpla, dar acest război rece pare similar cu un joc de șah, în care țara cu bombe nucleare este regele care nu se ia, dar care poate fi făcut șah-mat prin anumite mutări cheie.
În acest moment, observ că Rusia e destul de limitată din punct de vedere al accesului pe alte zone, în timp ce americanii se plimbă pe tot globul cum vor ei.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca Nato poate lovi Rusia din multe puncte, nu era neaparat nevoie de Finlanda. Aderarea Finlandei e mai mult o chestie de aratat uniunea Europei in fata Rusiei decat de tactica militara

| tudorvolcano explică (pentru suntserios):

Totuși, e avantajos ca distanța geografică să fie mai mică. Nu toate rachetele sunt de rază lungă, și nici nu e economic prea viabil.
În schimb, dacă Finlanda a intrat, mult mai mult rachete pot lovi acum Rusia, la preț mult mai mic.

| sierra1 a răspuns:

~ St. Petersburg ar putea fi o țintă ușoară pentru occidentali?~

in orice moment, orice oraș sovietic e o țintă ce poate fi atinsă. Dorește-ți să nu se intâmple asta

| tudorvolcano explică (pentru sierra1):

Am spus țintă ușoară, mă refeream la rachete de rază scurtă, care sunt mai ieftine.
Cu cele balistice, se poate și din partea cealaltă de planetă, dar sunt mai scumpe.

| sierra1 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Am spus orice oraș e o țintă ușoară!
...de unde să visăm la ce rachete te refereai tu dacă nu ne spui

| Drimmero a răspuns:

Superb! Daca era si Ucraina in NATO ce bine era, ii izolai si de la Marea Neagra, practic prin Europa n-au pe unde s-o ia, sunt inchisi pe flancul estic dar inca mai au destule iesiri la cat de mare e rusia, dar scopul nu era sa-i izolezi de tot in lume, ci in Europa, Ucraina saraca era singura tara pe care o puteau ataca in cel mai sigur mod, aveau o fasie de iesire la Marea Neagra pe unde au si atacat, plus pozitionarea geografica fiind vecini, sper sa castige ucrainenii si sa-i impinga de acolo.
Rusia daca n-avea arme nucleare capitula de multa vreme, intrau americanii in ei si devenea cea mai cuminte tara, ei d-aia se bazeaza pe bombele nucleare pentru ca e ultima lor arma, pe convenctionale sunt la ani lumina in urma fata de SUA sau NATO, iar cu nuclearele doar se dau mari, nu le vor folosi niciodata, in mod clar nu vor castiga nimic cu ele, la prima racheta balistica aruncata pleaca apoi din toate directiile zeci in rusia, va fi prapad deci trebuie evitat scenariul asta, trebuie lucrat putin incat sa nu poata folosi nuclearele si l-ai terminat.

| LordCristobal a răspuns (pentru Drimmero):

Ucraina si Georgia puteau deveni membrii Nato din 2007 dar na s-a opus Germania si Madam Merkel.

| Drimmero a răspuns (pentru LordCristobal):

Mda, imediat in 2008 Rusia invadase Georgia pentru ca a indraznit sa vrea sa NATO. Germania si multe tari din UE sunt principalele vinovate pentru situatia de acum, mai intai pentru ca i-au blocat aderarea Ucraine in Nato si pentru ca au dansat dupa cum a cantat putin, stiau foarte bine ce fel de persoana e si totusi si-au vazut interesele, le-a facut merkel ditamai conductele sa ia gaz cu nemiluita de la ei, gaz ieftin si mult exact ce doreau nemtii in special, acum au datorie morala sa ajute Ucraina.

| Drimmero a răspuns:

As mai adauga ca NATO daca vrea poate lovi de oriunde rusia, nu era nevoie de Finlanda neaparat dar cu cat granitele NATO sunt mai mari cu atat securitatea e mai mare. Ar fi bine sa intre si Suedia dar Ungaria si Turcia au blocat pe moment aderarea lor, asta din cauza rusilor pentru ca Ungaria e o kurwa de-a lor iar Turcia pentru ca Erdogan...
Asta e cel mai mare cosmar al lui putin, a trecut 1 an si ceva de la razboi si sunt tinuti pe loc ba chiar umiliti intr-o tara careia i se canta prohodul crezand ca va pica in primele zile, iar UE si NATO n-au fost dezbinate, sunt mai puternice ca oricand...in ciuda incercarilor rusilor de a destabiliza situatia prin sobolanii lor fideli (Ungaria, Austria) dar mai sunt si alti rechini mai mari gen Germania dar s-au dat pe brazda.

| RoCkKiD a răspuns:

Strategic vorbind da, Rusia e complet blocata in Europa. In partea de Nord flota baltica nu se poate misca pentru ca ar trece prin ape controlate de tari NATO iar in sud Mara Neagara e blocata de Turcia.

Strategic vorbind Rusia are vreo 2 puncte care pot fi atacate usor si care ar dezmemra abilitatea lor de a functiona ca tara.

1. Enclava Kaliningrad e flancata de tari nato din toate directiile si nu poate fi aprovizioanta decat printr-o cale ferata care trece prin Lituania. Celebra fasie Suwalki poate fi blocata de trupe NATOiar asta ar bloca

2. Teritoriile sudice pot fi usor taiate si blocate cu o ofensiva rapida de la Harkiv spre Volgograd pentru ca sunt doar vreo 500Km distanta. Asta ar bloca accesul la Mara Neagra si Marea Caspica.

Acum, treburile astea sunt foarte ipotetice intr-o lume cu arme nucleare si nu prea are sens sa faci simulari fara sa le iei in considerare. Realitatea e ca intr-un razboi conventional cu NATO Rusia nu are nici o sansa. Si nu ma refer la acum, cand peste jumatate din flota de tancuri e tocata in Ucraina, nu a avut de cand a picat URSS.

NATO poate dezmembra Rusia fara sa fie nevoie sa trimita soldati. La cat de precise sunt armele din ziua de azi si ce difereta e la capitolul aviatie, pot sa distruga absolut orice obictiv relevant din punct de vedere militar inainte ca rusii sa se prinda de unde vine atacul.

Răspuns utilizator avertizat