| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp sora mea si-a pierdut buletinul. Ce acte ii trebuiesc in situatia in care ea este minora? Tin sa precizez ca mama nu vrea sa ii faca buletin sub pretextul ca nu are bani sau ca e problema ei ca l-a pierdut. Ce poate face in cazut acesta? Sa spunem ca de bani nu ar fi o problema mare deoarece o voi "finanta eu", dar cu actele? Cu ce trebuie sa se implice mama, si ce trebuie sa semneze aceasta?

3 răspunsuri:
| belze9but a răspuns:

Daca e minora, obligatoriu unul dintre parinti trebuie sa mearga cu ea, daca mama ta nu poate fi lamurita sa ii faca buletin, atunci mergi tu la primaria de domiciliu, sa iti instituie curatela, si asa ii poti face tu buletin, sau cea mai grea cale este instituirea tutelei, care se face de judecatoria teritoariala. Eu zic sa insistati la mama voastra, cu profesori, alte rude, si pana la urma cu politia, trebuie sa ii faca buletin. Daca sora ta are sub 14 ani mama ta trebuie sa faca cererea pentru actul de identitate pe numele ei, si se plateste o taxa, care nu este f mare, daca are peste 14 ani sora ta poate face cererea pe numele ei, dar trebuie contrasemnata de unul dintre parinti, obligatoriu. In Romania, in special, daca copii sunt minori, unul dintre parinti, merge cu el la politie, plateste o taxa (maxim 20 lei), certificatul de nastere al copilului, buletinul parintelui in original, si daca e cazul hotararea de divort, sau cert de deces al tatalui. Doamne ce mama, ar trebui data la presa, imi pare rau, bafta >:d<

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O prezentare la evidenta populatiei cu certificatul de nastere unde va da o declaratie precum ca a fost cu capul un pic in traista si a pierdut bolentinul,taxele de timbru plus,mi se pare, plata unei amenzi, o sa i se faca o fotografie si gata noul bolentin.